'Ne uključujte se!' /

Obitelj ubijene Iranke o prijetnjama: 'Režim je izmislio svakakve scenarije. Čak šalju poruke i na Instagramu'

Image
Foto: AP Photo/ Maya Alleruzzo

U Iranu je i prije bilo demonstracija, ali režim je uvijek bio čvrst. Zbog toga je tako teško predvidjeti što će se dalje dogoditi. Ipak, Erfan vjeruje da bi cijela situacija mogla imati dugotrajan učinak...

10.10.2022.
17:03
AP Photo/ Maya Alleruzzo
VOYO logo

Obitelj 22-godišnje Mahse Amini, čija je smrt u policijskom pritvoru prije tri tjedna izazvala velike prosvjede diljem Irana, kaže kako su primili prijetnje smrću te da su upozoreni: "Ne uključujte se u prosvjede!"

Mahsa je postala simbolom iranske represije nakon što ju je uhitila takozvana "moralna policija", koja ju je optužila da nepropisno nosi hidžab. Njeno lice i priča sada su poznati diljem svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naša je obitelj bila pod golemim pritiskom dužnosnika Islamske Republike, stoga ne razgovaramo s organizacijama za ljudska prava ili kanalima izvan Irana i ne obavještavamo nikoga iz vanjskog svijeta o njezinoj smrti", rekao je za BBC Mahsin rođak, Erfan Mortezai.

Image
SMRT KOJA JE POKRENULA PROSVJEDE /

Iranski mrtvozornik tvrdi: Mahsa Amini nije umrla od udaraca, u pritvoru je pala zbog postojećih bolesti

Image
SMRT KOJA JE POKRENULA PROSVJEDE /

Iranski mrtvozornik tvrdi: Mahsa Amini nije umrla od udaraca, u pritvoru je pala zbog postojećih bolesti

Erfan je borac kurdskih vojnih snaga Komale, prognane oporbene stranke iranskih Kurda sa sjedištem u Iraku. Godinama prije Mahsine smrti pokušavao je srušiti Islamsku Republiku. Ipak, njena obitelj, uključujući njezinog oca i strica, niječu ikakvo podržavanje kurdske oporbene skupine koju Iran sada optužuje za separatizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Erfan u razgovoru koristi Mahsino kurdsko ime, Zhina - kojim su je prijatelji i obitelj zvali svaki dan. Mahsa je njezino službeno iransko ime koje su njezini roditelji bili prisiljeni koristiti u dokumentima jer su neka kurdska imena u Iranu zabranjena.

"Zhina je bila normalna osoba, nije bila politična", inzistirao je Erfan. "Režim je izmislio scenarije i dezinformacije, govoreći da je Zhina bila u kontaktu sa mnom i da sam je ja učio te poslao nazad u Iran da se bavi određenim aktivnostima. To je, zapravo, potpuno neutemeljeno", kaže.

Kaže da su prijetnje koje članovi njegove obitelji dobivaju ozbiljna prijetnja njihovoj sigurnosti.

"Oni su pod torturom Islamske Republike. Dužnosnici režima prijetili su nam putem Instagrama preko lažnih računa i rekli članovima obitelji da bi mogli biti ubijeni - ako se uključe u prosvjede. Ja sam primao mnoge prijetnje preko telefona… Govorili su mi, ako me vide, da će me oteti i ubiti", kazuje Erfan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podijelio je i dosad neviđene videozapise koji otkrivaju srcedrapajući kontrast - prva snimka prikazuje Mahsu kako pleše na vjenčanu, maše šarenim šalovima i sramežljivo gleda u kameru…

Druga snimka - Mahsina obitelj na groblju, obilježavaju dan na koji je trebala napuniti 23. godine. Na njezin grob pažljivo je postavljena torta ukrašena njezinim likom. Čuje se ljutita vika. Mnogo je suza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je najgore, svi se građani boje javno govoriti. Iako su željni govoriti i dijeliti poruke, znaju da ih pojavljivanje pred kamerama ili otkrivanje imena dovodi u opasnost.

U Iranu je i prije bilo demonstracija, ali režim je uvijek bio čvrst. Zbog toga je tako teško predvidjeti što će se dalje dogoditi. Ipak, Erfan vjeruje da bi cijela situacija mogla imati dugotrajan učinak.

"Ne bismo trebali zaboraviti da je narod pružao otpor i prosvjedovao protiv režima dugi niz godina, ali ljudi su sada revolucionari", kaže on.

"One su žene, radnice, učiteljice, sportašice, umjetnice… Izlaze na ulice. Po mom mišljenju, ovi prosvjedi će se nastaviti i završit će padom Islamske Republike."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo