Američke obavještajne službe danima ranije imale su naznake da šef Wagnera, Jevgenij Prigožin, nešto planira. Prikupili su u posljednja dva tjedna podatke da vođa Wagnerovih plaćenika planira oružanu akciju protiv državnog vojnog vrha i obavijestile Bijelu kuću.
Točna priroda Prigožinovih planova nije bila jasna
Vladimir Putin je zasigurno isto znao, sigurno nije saznao 24 sata prije, pišu Washington Post i New York Times.
"Osim Bijele kuće, visoki dužnosnici Pentagona, State Departmenta i Kongresa bili su obaviješteni u posljednja dva tjedna o obavještajnim podacima. Točna priroda i vrijeme Prigožinovih planova nisu bili jasni sve do njegovog zapanjujućeg preuzimanja vojnog zapovjedništva i tenkovske vožnje prema Moskvi u petak i subotu.
POGLEDAJTE VIDEO: "Bivši veleposlanik u Moskvi za RTL Danas: Mislim da je ovo početak Putinova kraja"
Ali bilo je dovoljno signala da se vodstvu može reći da se nešto sprema. Tako da mislim da su bili spremni za to. Tijekom posljednja dva tjedna postojala je velika zabrinutost oko toga što bi se moglo dogoditi - hoće li ruski predsjednik Vladimir Putin ostati na vlasti i što bi nestabilnost mogla značiti za kontrolu ruskog nuklearnog arsenala", piše Washington Post ne otkrivajući, dakako, identitet američkih dužnosnika kao svojih izvora ovih informacija.
Američke obavještajne agencije, podsjetimo, znale su i da se Putin planira invaziju na Ukrajinu. Krajem 2021. je SAD upozoravao svijet na to, ovog puta nisu digli uzbunu u javnosti.
Naime, američki dužnosnici smatrali su da bi ih Putin mogao optužiti da su orkestrirali puč ako izađu s ovim podacima u javnost, a očito im i nije bilo u interesu pomoći mu. Inače, Prigožina u Americi terete da je utjecao na predsjedničke izbore 2016. u korist Donalda Trumpa.
Ključni okidač za Prigožina da krene u puč, govore američki dužnosnici, bila je naredba ruskog Ministarstva obrane od 10. lipnja da svi dobrovoljački odredi moraju potpisati ugovore s vladom.
Iako se u zapovijedi ne spominje Wagnerova skupina po imenu, implikacija je bila jasna: preuzimanje Prigožinovih plaćeničkih trupa, koje su se pokazale ključnima za rusku vojnu kampanju u Ukrajini i pomogle u osiguravanju nekih od njezinih najznačajnijih taktičkih pobjeda. Od tog trenutka šef Wagnerovaca kreće u akciju.
"Američke obavještajne agencije vjeruju da je i Putin bio obaviješten da Prigožin nešto planira. I, iako nije jasno kada mu je točno rečeno, to je bilo definitivno prije više od 24 sata", kaže još američki dužnosnik za Washington post.
'Putinovo nedjelovanje odražava nedostatak koordinacije'
Ostaje nejasno zašto Putin nije poduzeo akciju da spriječi Prigožinovo preuzimanje vojnog zapovjedništva i njegov pohod na Moskvu.
"Putinovo nedjelovanje odražava nedostatak koordinacije na visokoj razini u ruskoj vladi i vjerojatno unutarnje rivalstvo", pretpostavljaju američki dužnosnici.
Prigožin se suočio s malim otporom kada su on i njegove snage umarširali u Rostov na Donu i preuzeli kontrolu nad tamošnjim stožerom Južnog vojnog okruga, primijetili su zapadni i američki obavještajni dužnosnici, ocijenivši to pokazateljem da uživa određenu razinu potpore i među regularnim vojnim snagama, kao i ruske sigurnosne službe. Obavještajni analitičari promatraju što slijedi.
"Iako je Prigožin odstupio, Putin će se sigurno smatrati oslabljenim", dodaju Amerikanci.