Pentagon planira razmjestiti dvanaest lovaca u NATO zračnu bazu Incirlik južnoj Turskoj, blizu granici sa Sirijom, odakle bi napadali položaje Islamske države.
Ali ono što kod nekih stvara uzbunu činjenica je da se radi o zrakoplovima Boeing F-15C Eagle, dvomotornim lovacima koji su posebno projektirani za postizanje "zračne nadmoći". Oni nemaju potrebnu elektroniku niti druge sustave potrebne za gađanje ciljeva ne zemlji, već su isključivo namijenjeni borbi protiv drugih letjelica.
Pentagon je najavio slanje lovaca krajem prošloga tjedna, a glasnogovornica Ministarstva obrane Laura Seal izjavla je da je misija tih borbenih zrakoplova "osiguravanje sigurnosti" američkih NATO saveznika. "Nisam rekla da se ne radi o Rusiji", dodala je glasnogovornica.
Drugi mogući zadaci mogli bi biti patroliranje turskom granicom sa Sirijom, jer borbeni avioni sirijskog predsjednika Bašara Al-Asada ponekad ulaze u zračni prostor te NATO članice. Ili bi mogli štititi druge američke zrakoplove dok oni vrše zračne napade na IS.
Tko zna kakvu igru igraju?
Ruski je predsjednk Vladimir Putin krajem rujna rekao američkom predsjedniku Obami da Rusija ne pravi razliku između IS-a i drugih pobunjenika koji žele svrgnuti sirijskog predsjednika.
I ruski odabir borbenih avion je iz istog razloga podigao zabrinutost, jer su i oni poslali između ostalih i lovce namjenjene zračnoj borbi, čiji su točni zadaci u borbi protiv pobunjenika i terorista u najmanju ruku zbunjujući.
Službenici američkog Ministarstva obrane izjavili su da SAD "pojačava" svoju prisutnost na nebu uznad tursko-sirijske granice, gdje već djeluju razni američki borbeni zrakoplovi, kao što su F-16 i A-10.
Ali još ne postoji definitivni plan o uspostavi zone zabrane leta nad Sirijom, što bi i tako bilo komplicirano za provesti sada kada je i Rusija tamo prisutna.
Lovci namjenjeni isključivo zračnim borbama nisu bili korišteni u nedavnim američkim operacijama u Iraku ili Afganistanu, s obzirom da za to tamo nije niti bilo potrebe.
Daily Mail/Danas.hr