19:30 Kako javlja Klix.ba iz zgrade Kantonalnog suda u Sarajevu pušteno je preostalih deset privedenih prosvjednika, među kojima je i Sanjin Čepalo koga se sumnjiči za organizaciju protesta. Svi su pušteni na slobodu nakon što je ocijenjeno da nema osnova da budu zadržani u pritvoru.
Odvjetnik većine puštenih potvrdio je za Avaz.ba njihovo puštanje, no rekao je da im je određena zabrana napuštanja boravišta, zabrana putovanja izvan BiH, te zabrana međusobnog kontaktiranja.
Prosvjednici se navodno polako razilaze.
19:00 Prosvjednici provociraju policiju te su, kako javlja Radio Sarajevo, čak prema njoj vacili i Molotovljev koktel, na raskršću Alipašine i Titove ulice. Drugi mediji ipak javljaju da je bila riječ o baklji.
18:45 Okupljeni na sarajevskim ulicama kažu da neće otići dok se ne ispuni njihov zahtjev, a to je da se puste uhapšeni, javlja Radio Sarajevo. Prosvjednici su kontejnerima blokirali prilaz zgradi Vlade FBiH. Na udaljenosti od oko 100 metara od grupe demonstranata, prema Skenderiji, nalazi se kordon policajaca.
18:00 Nekoliko stotina prosvjednika je blokiralo Titovu ulicu kod Alipašine džamije. Traže oslobađanje preostalih uhićenika i, kažu, ostaju do ispunjenja zahtjeva, javlja Al Jazeera.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik zaprijetio je da će policija silom spriječiti svaki pokušaj "rušenja institucija" u RS. Dodao je da neće biti "uvoza" prosvjeda iz Federacije BiH.
"Mirni prosvjedi koji su najavljeni i koji se održavaju na mjestima koja su zakonom za to predviđena nisu problem. Zaustavljanje prometa i rušenje institucija u RS bit će spriječeno policijom, jer je to nezakonito", kazao je Dodik.
17:40 Premijer Unsko-sanskog kantona Hamdija Lipovača pojavio se u Bihaću i održao konferenciju za novinare. Poručio je da neće podnijeti ostavku te da "policija više neće trpjeti batine".
17:20 Dio prosvjednika blokira promet kod zgrade Predsjedništva BiH, a dio je krenuo prema parlamentu.
Sarajevski mediji javljaju da je jedan od uhićenih maloljetnika, koji je pušten prije pola sata, izjavio da su policajci grupu ljudi, u kojoj je i on bio, uhapsili jučer oko 11 sati ispred jedne tržnice, te da su ih odveli u Policijsku upravu Centar gdje su ih tukli. Tvrdi da je s njime pušten još jedan maloljetnik, a da su ostali još uvijek zadržani.
17:05 Prosvjednici su blokirali Titovu ulicu i raskršće na Skenderiji.
16:50 Jedan 17-godišnjak pušten iz pritvora, nakon čega se obratio okupljenima ispred zgrade Tužilaštva. Molio ih je da ne bacaju kamenje i pokazao im povrede koje je zadobio. kako piše Klix.ba, atmosfera je vrlo napeta. Ori se: "Ubojice, ubojice!", a neke žene vrište. Jedna majka plače i viče na policiju tražeći da joj kažu gdje je njeno dijete.
Prosvjednici su zaprijetili da ako ne dobiju informacije uskoro da će početi blokirati promet.
Hrvatski premijer Zoran Milanović sastao se u Mostaru s predsjedavajućim Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Vjekoslavom Bevandom, te je komentirao nerede u petak.
"Došao sam u Mostar, a ne u Sarajevo jer je Mostar jedina miješana sredina u kojoj su se dogodili neredi. To ima svoju težinu i opasnost. Ovakve situacije su uvijek prilika za potpaljivanje niskih strasti. Ja sam ih došao smiriti. Ne želim govoriti o unutarnjim stvarima BiH, tko je prosvjedovao, zašto, došao sam podići strasti za jednu drugu temu, a to je europska putanja BiH. Ovo što se dogodilo, a gledam to kao stranac, i zbog ekonomskog beznađa, sirotinje, bijesa ljudi. On je opravdan, ali će ga netko i zlorabiti. Ovo se možda ne bi dogodilo da je Europska unija imala jasniju politiku što ovdje želi. S ovom zemljom se šuta i napucava, što svjesno što nesvjesno, što namjerno, što nenamjerno, što zbog neznanja već 100 godina. Znamo svi što se ovdje dogodilo i šanse da se ponovo dogodi nešto slično na globalnom nivou ne postoje. Ali, postoje šanse da se loše stvari dogode u državi. Ako želimo pomoći kao Europska unija, čija je Hrvatska jedna članica, onda moramo pomoći državi da dobije nadu i perspektivu što će biti sutra. Odnos EU je odnos nezainteresiranosti, ne bih rekao zlobe nego nezainteresiranosti koja proizilazi iz neznanja. BiH po meni treba dobiti jasnu europsku perspektivu, ne da se cjepidlači oko marginalnih stvari, oko izmjena, propisa, Ustava koja BiH u ovom trenutku ne može ispuniti", istaknuo je Milanović.
16:35Direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela Himzo Selimović ponudio je ostavku. Izjavio je da međunarodna zajednica i Evropska unija trebaju razmisliti o međunarodnim vojnim snagama u BiH ako se neredi ponove.
16:30 Kako javlja Al Jazeera, pred zgradom kantonalnog tužilaštva u Radićevoj ulici u Sarajevu postaje napeto. Navodno Tužilastvo i MUP odbijaju pustiti pritvorene. Radi se o desetak osoba. Advokatica jednog od uhapšenih pokušava ući u zgradu, ali je navodno ne puštaju.
Svi policajci ponovo imaju kacige.
Otac jednog od uhićenih prosvjednika, Ismet Aličković, kazao je da u proteklih 48 sati nema nikakvih informacija o svome sinu, piše Radio Sarajevo.
15:30 Policajci pred zgradom Tužilaštva su skinuli kacige i odložili štitove, zbog čega su pobrali pljesak prosvjednika.
15:05 Okupljenim građanima ispred Policijske uprave Centar u Sarajevu, koji zahtijevaju da se iz pritvora puste prosvjednici uhapšeni u petak, obratio se šef Kriminalističke policije PU Centar Mirsad Šukić koji je kazao da nitko nije zadržan u pritvoru. On je naglasio da u MUP-u nema niti jedna uhapšena osoba, dodavši da je bilo privedeno 20 osoba, od kojih je 10 predano Kantonalnom tužilaštvu, javlja Radio Sarajevo. Desetak je osoba pušteno.
14:48 Pred policijskom upravom je već tisuću ljudi, javlja Al Jazeera.
14:25 Kod zgrade policijske uprave stiglo je stotinjak specijalaca pod punom opremom.
14:05 Prosvjednika je u Sarajevu oko tri stotine. Nakon prosvjeda pred zgradom predsjedništva, otišli su do zgrade Policijske uprave Centar MUP-a kantona Sarajevo, gdje traže puštanje na slobodu uhićenih u petak. Uzvikuju "Djecu napolje, lopove u zatvore".
13:50 Na glavnom gradskom trgu u Bihaću okupilo se nešto manje od 500 prosvjednika, javlja Al Jazeera. Prijete blokadom prometnica, a boračka udruženja traže ostavku i hapšenje premijera Unsko-sanskog kantona Hamdije Lipovače te ostavku Vlade. Lipovača je navodno pobjegao u Hrvatsku.
Prosvjeduje se i u Tuzli, no odaziv nije velik.
13:40 Ispred zgrade Predsjedništva BiH nalazi se više od stotinu građana koji su blokirali promet, no zgrada je dobro čuvana kako se slučajno ne bi ponovili izgredi od petka. Građani uzvikuju "Hoćemo ostavke" i "Lopovi, lopovi", javlja Radio Sarajevo.
13:10 Prosvjednika je više od stotinu. Čitaju zahtjeve vlastima, među kojima su i hitno smanjenje plaća funkcionera na svima razinama, zakon o porijeklu imovine i dr.
12:53Al Jazeera javlja da su za 13 sati najavljeni prosvjedi i u Bihaću. U tom je gradu jučer bilo i nasilja, prosvjednici su se sukobili s policijom ispred kuće premijera tamošnje kantonalne vlade koji je navodno pobjegao u Hrvatsku.
12:30 U Sarajevu se ispred zgrade Predsjedništva BiH okupilo stotinjak ljudi. Skup osigurava policija, puno je i novinara, ali većeg odaziva nema. Prosvjednici traže ostavke članova Predsjedništva i uhićenje odgovornih za propadanje poduzeća.
Moguće slanje trupa EU u BiH?
Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko ocijenio je da bi, ako stanje u BiH bude eskaliralo, trebalo, eventualno, razmisliti i o trupama EU.
"Razmotrit ćemo stanje u BiH u utorak, 11. veljače, u međunarodnom upravljačkom odboru. Austrija će povećati broj svojih vojnika u BiH. Ako stanje bude eskaliralo morat ćemo, eventualno, da razmišljamo o trupama EU, međutim, ne sada", rekao je Inzko.
On je za bečki Kurier ocijenio da je sadašnje stanje u BiH najgore od završetka rata, odnosno od Daytonskog sporazuma 1995. godine.
Inzko je ocijenio da su prosvjedi u BiH opravdani, ističući da je posebno socijalna neravnopravnost vodila k nezadovoljstvu ljudi.
"Dugo ljudi nisu prosvjedovali jer im je mir poslije rata s više od 100.000 mrtvih bio važan. Nositelji prosvjeda su uglavnom Bošnjaci, muslimani. Sve je pošlo iz Tuzle, gdje radnici već godinu dana svake srijede demonstriraju, ali im se nije pridavala pozornost", objasnio je Inzko.
Zahtjevi
Noć u Bosni i Hercegovini prošla je mirno nakon što su na ulicama gradova jučer ponovo započele demonstracije. U sukobu policije i prosvjednika u Bihaću je ozlijeđen jedan policajac. Skupštini Unsko-sanskog kantona prosvjednici su uputili spisak sa 13 zahtjeva među kojima je neopoziva ostavka Vlade, imenovanje nove, ukidanje beneficija, usklađivanje plaća, obrazovanja i broja zaposlenih u javnom sektoru sa standardima EU kao i prestanak upotrebe sile nad prosvjednicima.
Dosadašnji premijer Kantona Sarajevo Suad Zeljković podnio ostavku, rekavši kako je pokušao, ali nije uspio voditi Kanton, jer nije imao dovoljno dobru podršku. Vjeruje da će u narednih 20-ak dana biti formirana manjinska vlada koju će sačinjavati eksperti.
Traži se smjena članova Predsjedništva BiH
Za danas u podne u Sarajevu su najavljeni novi prosvjedi. Građani su pozvali stanovnike glavnog grada na mirne proteste za smjenu vladajuće strukture. Ponovili su svoje zahtjeve, među kojima je i smjena članova Predsjedništva BiH.
Policija je demantirala i navode pojedninih bosanskohercegovačkih političara da se na prosvjedima dijelila droga. "Gotovo 12 kilograma "speeda" nije pronađeno na protestima u Sarajevu, već u potpuno odvojenoj akciji MUP-a Kantona Sarajevo u Novom Gradu i na Ilidži", rekao je glasnogovornik kantonalnog MUP-a Irfan Nefić.
Inače, danas u Mostar, koji je također gorio u petak stiže hrvatski premijer Zoran Milanović. Točno u podne sastat će se s predsjedavajućim Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Vjekoslavom Bevandom.
Danas bi se trebao održati i sastanak potpredsjednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika RS-a Milorada Dodika. Iako nisu najavljene konkretne teme razgovora, pretpostavlja se da je sastanak sazvan zbog situacije u BiH.