U svijetu moderne arhitekture, veće je često bolje. No veliki neboderi 20. stoljeća mogli bi postati prošlost, tvrde stručnjaci koji smatraju kako će Googleov 100.000 četvornih metara velik 'zemljoder' (landscreaper) predstavljati novi stil gradnje, piše Metro.
Tehnološki div planira izgraditi zgradu vrijednu milijardu dolara koja je duga koliko je londonski najviši neboder, Shrad, visok. Protezat će se preko više od 300 metara i u njoj će biti 7.000 zaposlenika, ali visinom neće prelaziti 11 katova.
Predstavnik nadolazećih arhitektonskih trendova
Futuristica Amy Webb vjeruje kako bi ova nevjerojatna građevina mogla predstavljati neku vrstu prototipa u svijetu u kojem će klimatski kaos, tehnološki napredak i društvene promjene zauvijek promjeniti izgled gradova.
Webb je navela kako su horizontalne zgrade postale moguće zahvaljujući napretku u razvoju tehnologije dizala, koji sada ne idu više samo gore-dolje, već se mogu kretati i lateralno.
Klimatsko-tehnološki razlozi
"Zgrade se mogu graditi da budu duže i niže, a nad glavama bi mogli zujati dronovi, koji dostavljaju dobra i vrše razne usluge."
I klimatske bi promjene mogle učiniti ove zemljodere privlačnima, jer će visoke zgrade biti sve opasnije ako jaki uragani postanu učestali događaji. To znači i da bi poslovna središta današnjih svjetskih metropola uskoro mogla postati opasno mjesto.
Osim klimatskih promjena, razvoj i sve veće širenje tehnologije dronova ¸isto će tako djelovati na arhitekturu. Maleni će dronovi teško slijetati na krovove visokih nebodera, a s druge će im strane trebati naka vrsta zračnih autoputa. Upravo je to ono što ove nove zgrade nude.