DOING BUSINESS /

Nova pljuska! Hrvatska pala na ljestvici poslovanja, od nas bolje Srbija, Crna Gora, Mađarska...

Image
Foto: PIXSELL, arhiva

Hrvatska je na najnovijoj ljestvici SB-a o regulativi poslovanja od ukupno 190 zemalja zauzela 58. mjesto

31.10.2018.
14:54
PIXSELL, arhiva
VOYO logo

"Hrvatska je u najnovijem godišnjem izvješću Svjetske banke (SB) o regulativi poslovanja 'Doing Business' zauzela 58. mjesto od 190 zemalja na popisu, što predstavlja pad za sedam mjesta u odnosu na prošlogodišnji plasman", objavila je u srijedu Svjetska banka. 

Hrvatska je na najnovijoj ljestvici SB-a o regulativi poslovanja od ukupno 190 zemalja zauzela 58. mjesto te ima 71,40 DTF bodova, od maksimalnih 100", pokazuje danas objavljeno izvješće 'Doing Business 2019.: Training for Reform', prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najlošiji smo u području izdavanja građevinskih dozvola

U prošlogodišnjem izvješću Hrvatska je bila zauzela 51. mjesto, s pripadajućih 71,70 DTF bodova, a na ljestvici je također bilo 190 zemalja svijeta.

Bodovanje se temelji na principu udaljenosti od najboljih u pojedinoj kategoriji, pri čemu najbolji imaju 100 DTF bodova, a oni s najslabijim rezultatom na određenom području nula bodova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najlošije smo ovog puta prošli u području izdavanja građevinskih dozvola. Tu smo potonuli na 159. mjesto, s prošlogodišnjeg 126. mjesta.

Daleko najveći pad Hrvatska je zabilježila u kategoriji pokretanja poslovanja. Nalazimo se na 123. mjestu, a prošle smo godine bili 87. 

Kategorije u kojima je zabilježeno poboljšanje su: uknjižba imovine, dostupnost električne energije i plaćanje poreza.

Hrvatska je nazadovala i u kategoriji dostupnosti kredita. Pogoršanje je zabilježeno i u kategoriji zaštite prava manjinskih dioničara te u kategoriji izvršenja ugovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U kategoriji prekogranične trgovine, kao i prošle godine, bilježi maksimalnih 100 bodova, što znači da je u rangu najuspješnijih.

Bez promjena među vodeće tri zemlje

Novi Zeland potvrdio je vodeću poziciju na ovogodišnjoj rang listi zemalja s povoljnom poslovnom regulativom te osvojio 86,59 DTF bodova. Na drugom je mjestu ponovno Singapur, a na trećem Danska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hong Kong je napredovao za jedno mjesto, zauzevši četvrtu poziciju i istisnuvši Južnu Koreju na 5. mjesto.

Gruzija je pak dodatno poboljšala svoju poziciju među vodećih 10, napredujući za tri mjesta, te se ove godine nalazi na 6. mjestu.

Norveška je napredovala za jedno mjesto, zauzevši 7. poziciju.

Sjedinjene Države pale su za dva mjesta, na 8. mjesto. Identičan je pad bilježila Velika Britanija, skliznuvši na 9. mjesto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Makedonija se vratila među vodećih 10, pomaknuvši se za jedno mjesto i istisnuvši s 10. pozicije Švedsku, koja je sada na 12. mjestu.

Među najvećim hrvatskim trgovinskim partnerima Njemačka je zauzela 24. mjesto, Slovenija 40., a Italija 51. mjesto. Sve su tri nazadovale za tri do pet mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bolje i Srbija, i Crna Gora, i Mađarska

Od zemalja u hrvatskom okruženju bolje stoje Srbija (na 48. mjestu), Crna Gora (na 50. mjestu) te Mađarska (na 53. mjestu).

Bolji plasman ima i Rumunjska (na 52. mjestu), dok se Bugarska plasirala odmah iza Hrvatske, zauzevši 59. mjesto.

Bosna i Hercegovina na 89. je mjestu.

"Ukupno su vlade zemalja širom svijeta u proteklih godinu dana provele 314 izmjenu u regulativi poslovanja, najviše otkada je Svjetska banka počela pratiti to područje. Time je nadmašen rekord od prije dvije godine kada ih je provedeno 290", ističu u Svjetskoj banci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Privatni je sektor ključan za kreiranje održivog ekonomskog rasta i dokončanje siromaštva širom svijeta", ustvrdio je predsjednik grupe Svjetske banke Jim Yong Kim.

"Ukupno je od objave prvog izvješća 2003. godine provedeno više od 3 500 reformi regulative poslovanja u 186 od ukupno 190 zemalja obuhvaćenih izvješćem", ističu u Svjetskoj banci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo