Njemačka agencija za zapošljavanje Saarlous je još 2008. godine angažirala deset suradnika za nezaposlene starije od 50 godina. Riječ je oko 1.200 osoba koje su već godinama bez zaposlenja i u pravilu bez kvalifikacija, piše Deutsche Welle. "Jednu trećinu smo već uspijeli zaposliti, barem toliko da su im od poslodavca plaćena sva socijalna osiguranja", kaže Margret Kuhn, voditeljica ove mjesne agencije.
Međutim, objašnjava ona, jedan od problema u zapošljavanju nezaposlenih osoba starijih od 50 godina je svakako motivacija. "Nije riječ o tome da su oni s vremenom izgubili volju, već o tome da su u godinama bez radnog mjesta izgubili samopouzdanje. Njih muče strahovi po pitanju – što se od mene uopće traži? Mogu li ja to uopće raditi? Imam li dovoljno kvalifikacija?", kaže Kuhn. Stoga je jedan od najvažnijih dijelova savjetovanja i pomoći koju pružaju spomenuti suradnici, upravo ohrabrenje a tek onda eventualne dodatne kvalifikacije.
Jedan od onih koji su se odlučili na novi korak je i Uwe Leist. Po zanimanju ličioc, on nakon jedne nesreće više nije mogao obavljati svoj posao. Slijedila je prekvalifikacija, radna mjesta na ograničeno vrijeme, otpuštanje i na kraju – nezaposlenost. No, s ovom sudbinom se 53-godišnjak nije želio pomiriti. Tražio je dalje, učio i na koncu stigao do crkvene socijalne ustanove u Saarlouisu, koja se brine (neprofitno) za osobe oboljele od demencije.
Nedostatak njegovatelja u Njemačkoj
Leist trenutno pohađa jednogodišnju školu za njegovatelja starijih osoba. Vratila mu se nada. "Sada sam pronašao što sam tražio. Svatko zna da u Njemačkoj imamo nedostatak njegovatelja, stoga mislim da imam dobre šanse", kaže on i dodaje da računa s time da će po završetku školovanja i prakse ostati raditi u ovoj socijalnoj ustanovi.
Njegove nade potvrđuje i Sylvia Robert. "Starije osobe imaju veliko životno iskustvo i mnogo suosjećanja. Stoga osobe starije od 50 godina zapravo imaju mnogo više prednosti nego mlađe osobe, posebno na području njegovateljskih zanimanja. Osim toga, do sada smo imali i vrlo dobra iskustva kada su mlađi i stariji zajedno radili”, kaže Robert, voditeljica ove crkvene ustanove.
U međuvremenu su se ovoj inicijativi priključile i savezne pokrajine Sjeverno Porajnje i Vestfalija kao i Hessen, no Margret Kuhn dodaje da im je još uvijek potrebna velika pomoć od strane politike, odnosno, političara. http://www.dw.de/nove-%C5%A1anse-za-generaciju-50plus/a-17577338