Predsjednik Odbora za Europsku uniju njemačkog Bundestaga Guenther Krichbaum ošro je u subotu kritizirao hrvatsku blokadu pregovora između Srbije i Europske unije rekavši da Zagreb zlorabi EU za rješavanje svojih otvorenih pitanja s Beogradom.
Hrvatska nije dala zeleno svjetlo za otvaranje poglavlja 23 Pravosuđe i temeljna prava u pregovorima EU-a sa Srbijom. Službeni Zagreb traži da Beograd ukine regionalnu nadležnost za ratne zločine, osigura prava hrvatske manjine u Srbiji i ostvari punu suradnju s Haškim sudom.
"Postoje mehanizmi za rješenja, pa i onda kada države vode rasprave ili svađe", rekao je Kirchbaum, član Kršćansko-demokratske unije (CDU) u razgovoru za Deutsche Welle.
"U takvim slučajevima je normalno očekivati da države koje su u pitanju riješe probleme između sebe, a ne da Europska unija bude zloupotrijebljena u te svrhe, to jest da vlastito članstvo u EU-u bude šaka za provođenje bilateralnih zahtjeva koji postoje duže vrijeme", rekao je.
Krichbaum smatra da ni hrvatski zahtjev u vezi s manjinama nije u potpunosti osnovan.
"Nigdje nije zapisano da se to mora dogoditi kroz članstvo manjina u parlamentu", rekao je.
Manjine su na sasvim različite načine predstavljene u europskim parlamentima, objasnio je i naveo model Njemačke.
"U Njemačkoj predstavnici manjina mogu ući u parlament preko etabliranih i novih stranaka. Dakle njemački put je drugačiji, ali se ni na koji način ne kosi s europskim pravilima. U tom smislu je samostalna odluka Srbije kako će na ovom polju postupati", rekao je.
Kirchbaum je podsjetio na slovensku blokadu Hrvatske kada je pregovarala o članstvu i rekao da je Njemačka tada postupila jednako kao i danas.
"Podsjećam da je Hrvatska bila u sličnoj situaciji u odnosu na Sloveniju kada je sporan bio tok granice u Piranskom zaljevu. I tada smo utjecali na Sloveniju da odustane od blokade", rekao je demokršćanski političar.
"Nemam razumijevanja za zahtjeve iz Hrvatske jer se radi o bilateralnim temama za koje očekujemo da se riješe u za to predviđenim modulima i sudovima – za to i imamo međunarodne sudove", rekao je Krichbaum.
Najavio je i mjere kojima bi se Hrvatsku pokušalo nagovoriti na odustajanje od svog nauma.
"Postoji odgovarajući format Europskog vijeća u kojem će ovo pitanje svakako biti tematizirano. Nadam se da će Hrvatska popustiti. Tamo bi se trebali sjetiti kako se njima pomoglo kada su bili u sličnoj situaciji i kako je Hrvatska obećala europskim partnerima da neće stvarati takve blokade. A to je, vidimo, ipak uradila", rekao je.
Krichbaum smatra da i Hrvatskoj treba EU i trebaju joj partneri iz EU-a.
"Hrvatska će imati ciljeve koje želi ostvariti. Inače će Hrvatska brzo uvidjeti da se ni njezinim idejama i projektima neće izlaziti u susret. Jer u Europskoj uniji važi pravilo da se uzima i daje", zaključio je Krichbaum.