NAJVEĆA EUROPSKA EKONOMIJA /

Obećana zemlja za Hrvate na rubu recesije: Dva su ključna razloga

Image
Foto: Ilustracija: Shutterstock

Njemačko će se gospodarstvo, prema prognozama analitičara početi oporavljati tek kad pandemija popusti, a poremećaji u opskrbi nestanu

14.12.2021.
22:20
Ilustracija: Shutterstock
VOYO logo

Najveća europska ekonomija, ona njemačka, ove je zime na rubu recesije. Razlog tomu su poremećeni opskrbni lanci i val novih slučajeva zaraze koji je sa sobom povukao nove restrikcije, koje, pak, imaju velikog utjecaja na gospodarstvo, piše CNN.

Predviđa se kako će njemačko gospodarstvo pasti za pola posto u posljednjem kvartalu ove godine te stagnirati u prva tri mjeseca 2022. Smatra se kako je neka ekonomija u recesiji kad njena vrijednost pada u dva uzastopna kvartala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'NAPREDAK SE ČINI MOGUĆIM' /

Njemački SPD, Zeleni i liberali potpisali ugovor o formiranju nove vlade: 'Vrijeme je za akciju, pred nama su veliki izazovi'

Image
'NAPREDAK SE ČINI MOGUĆIM' /

Njemački SPD, Zeleni i liberali potpisali ugovor o formiranju nove vlade: 'Vrijeme je za akciju, pred nama su veliki izazovi'

"Uska grla u opskrbi i četvrti val koronavirusa primjetno usporavaju njemačko gospodarstvo. Snažan oporavak nakon pandemije koji se prvobitno očekivao u 2022. još uvijek se nije materijalizirao", rekao je Timo Wollmershäuser, voditelj predikcija u Institutu za ekonomska istraživanja (IFO).

Uvjetovani rast

Nešto dugoročnija prognoza, pak, sugerira da bi se rast njemačkog gospodarstva mogao nastaviti na ljeto, ali pod uvjetom da epidemija koronavirusa popusti i da se normalizira opskrba. IFO predviđa i smanjenje očekivanog gospodarskog rasta u cijeloj sljedećoj godini s četiri na 3,7 posto. Uz to, inflacija će, prema njihovim prognozama, ove godine iznositi 3,1 posto, a sljedeće 3,3 posto. Očekuje se da će se potrošačke cijene vratiti u normalu tek u 2023.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljedica je to sve većeg broja novozaraženih i preminulih u četvrtom valu u Njemačkoj, ali i u naporima vlasti da suzbiju pandemiju ograničavanjem kretanja necijepljenim osobama.

Problemi diljem svijeta

No, nije samo Njemačka u problemu. Brojne se zemlje suočavaju s problemima u opskrbi i kontroli zaraze, a Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila je da bi rast broja slučajeva koronavirusa mogao ponovno usporiti potražnju za naftom, što bi moglo utjecati na zračni promet.

Cijena referentne globalne vrijednosti, odnosno brent sirove nafte, pala je za 10 dolara po barelu od početka studenog. Unatoč tome, predviđa se da će to ostaviti manje traga na gospodarstvima diljem svijeta, negoli koronavirus.

"Nove mjere suzbijanja koje su uspostavljene kako bi se zaustavilo širenje virusa vjerojatno će imati smanjeni utjecaj na gospodarstvo u odnosu na prethodne valove covida, ne samo zbog raširenih kampanja cijepljenja", objavila je IEA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo