Njemačka savezna agencija za zapošljavanje objavila je listu najdeficitarnijih pa stoga i najtraženijih zanimanja u toj zemlji. Na najnovijoj, tzv. pozitivnoj listi su zanimanja koja pod određenim uvjetima mogu obavljati i kvalificirani radnici bez njemačkog državljanstva, piše portal Bankar.me.
Agencija je sastavila pozitivnu listu poslova za koje postoji manjak radne snage, a njome se promovira ciljano useljavanje kvalificiranih radnika iz inozemstva.
Od 2020. niz novih pravila na tržištu rada
Na listi najdeficitarnijih zanimanja u Njemačkoj su: inženjeri svih vrsta, informatičari, liječnici, biolozi, kemičari, matematičari, tehničari, električari, vodoinstalateri, lakireri, keramičari, kuhari/pekari, stolari, zanatlije svih profila, medicinsko osoblje te njegovatelji.
Njemačka savezna vlada usvojila je prijedlog zakona koji će, kada prođe u Bundestagu, početi važiti početkom 2020. godine, a donosi niz novosti za sve strane državljane koji žele raditi u Njemačkoj. Među najznačajnijim novinama ističe se kako će 2020. svi strani državljani postati ravnopravni s građanima Njemačke i državljanima drugih zemalja EU na tamošnjem tržištu rada. Također, poslodavac više neće morati dokazivati da na domaćem tržištu rada nema odgovarajućih stručnih kadrova, već će moći slobodno i ravnopravno potpisati ugovor o radu i s državljanima drugih zemalja koji do tada nisu imali nikakve veze s Njemačkom.
Uvode šestomjesečnu vizu za traženje posla
Nadalje, neće bi nužno da potencijalni radnici budu stručni u deficitarnim zanimanjima jer se tržište rada otvara svim obrazovnim profilima. Jedino što će biti nužno jest da potencijalni imigranti u Njemačku budu kvalificirani za neki posao, a stručnost moraju dokazati diplomom stručne ili visoke škole. To se jedino neće odnositi na IT stručnjake koji ne moraju imati formalno obrazovanje već pet godina radnog iskustva.
Novi zakon omogućit će i dobivanje šestomjesečne vize za dolazak u Njemačku kako bi se tražio posao. To znači da je zabranjeno tražiti posao ako se u Njemačku dođe bezvizno, odnosno turistički. A tijekom tog šestomjesečnog boravka u Njemačkoj, svi strani državljani moraju se sami brinuti o sebi, odnosno dokazati da imaju dovoljno novca za život u Njemačkoj i da ne računaju ni na kakvu socijalnu pomoć, piše Bankar.me.