Iako se to znalo otprije, otkad je u srijedu na naslovnici New Yorka Timesa izišla najava godišnjeg europskog susreta Trilateralne komisije u Ljubljani, koji se održava od petka do nedjelje, Slovencima je zanimljivija tema od lokalnih izbora i odlaska ministra iz Vlade postala zakučasto djelovanje organizacije koju je osnovao David Rockefeller.
SAD, Europa i Japan
Jedno od najpoznatijih svjetskih mislilišta (think thank, op. a. ) u slovensku prijestolnicu dolazi s oko 200 utjecajnih članova svjetske gospodarske, političke, znanstvene i medijske elite. Iza zatvorenih vrata razgovarat će o budućnosti Europske unije, migracijama, liberalnoj demokraciji...
Razgovori unutar Trilaterale odvijaju se po Chatham House pravilu, po kojemu članovi ne smiju javnosti otkrivati tko je što rekao - jer jedni o drugima ovise. Kratki isječci razgovora mogu se doznati, no ono najvažnije ostaje skriveno između članova zbog čega je Trilaterala izvor teorija zavjera.
Trilaterala je osnovana 1973. Ključni interes organizacije bilo je spajanje triju strana - Sjeverne Amerike, Europe i Japana, u njihovim ekonomskim i političkim nastojanjima. Uz naftnog i bankarskog magnata Rockefellera važnu ulogu za osnivanje, kasnije i za djelovanje organizacije, imali su mastermindovi američke politike Zbigniew Brzezinski i Henry Kissinger.
Predsjednica bivša članica
Susretom u Ljubljani rukovodi Jean-Claude Trichet, nekadašnji guverner Europske središnje banke. Iz redova domaćina jedini član je Franjo Bobinac, predsjednik Uprave Gorenja. Od hrvatski članova aktivni su Franjo Luković, dugogodišnji čelnik Zagrebačke banke, te Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe. Članica je bila i Kolinda Grabar-Kitarović, no stupanjem na dužnost hrvatske predsjednice morala je izići iz Trilaterale. Član je bio i Marijan Hanžeković, koji je preminuo početkom ove godine.
Od europske i svjetske elite ljubljanski gosti ovih dana su i nekadašnji predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso, bivši predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy, bivši talijanski premijer Mario Monti, bivši predsjednik francuske vlade Alain Juppe, šest nekadašnjih predsjednika država, čelnici banaka, mnogi visoki dužnosnici velikih sila.