Drski makakiji u tren oka zgrabe naočale, kamere, pa čak i novčanice te odjure s njima dok ne dobiju što žele, piše Daily Mail.
Nevjerojatne kognitivne sposobnosti
Takvo se ponašanje može naći samo kod hrama Uluwatu na Baliju a znanstvenici vjeruju kako ovi su majmuni, doduše na izuzetno iritantan način, razvili nevjerojatne kognitivne sposobnosti sliče ljudskima.
"Majmuni su mi konstantno pokušavali ukrasti šešir, olovku, čak i moje podatke s istraživanja", priča voditeljica studije, primatologinja Fany Brotcorne sa Sveučilišta u Liegeu u Belgiji.
Dr. Brotcorne provela je četiri mjeseca promatrajući makakije koji su živjeli u blizini hrama te je primjetila kako grupa se koja je provodila najviše vremena s turistima ujedno i najgore ponašala, te je redovito krala.
Iako ih turisti već godinama promatraju, ova studija je prvi dokaz da se ova kulturalna praksa prenosi s generacije na generaciju.
Razmjena i trgovina
Uz to, dr. Brotcorne je primjetila i da druge grupe majmuna koje se dosele u to područje nauče takvo ponašanje, što pokazuje kako su primati u stanju učiti tako da promatraju jedan drugog. Najbolje su učile grupe s mladim mužjacima.
"To se obično događa u dva koraka: nakon što su uzeli nejestiv predmet (npr. naočale) od ljudi. makakiji će ga koristiti kao sredstvo razmjene, ta ga vratiti ljudima ako zauzvrat dobiju hranu", navedeno je u istraživanju.
Dr. Brotcorne vjeruje kako će nam ova studija pružiti uvid u psihologiju primata i koliko uče jedno od drugih, kao i o njihovoj sposobnosti planiranja za budućnost.
"Razmjena i trgovina nisu vještine poznate kod životinja. Obično ih se definira kao isključivo ljudske", rekla je.