Zasad nema informacija o tome nalaze li se među poginulima i ozlijeđenima i hrvatski državljani.
"Vlakovi su se velikom brzinom, najvjerojatnije oko 100 km/h sudarili u jednom zavoju tako da strojovođe nisu prije udara mogli vidjeti tko im dolazi u susret pa tako vjerojatno nije bilo ni kočenja. Prvi dijelovi obje kompozicije su se doslovce zarili jedan u drugog", rekao je, nakon obilaska mjesta nesreće kod bavarskog Bad Aiblinga, njemački ministar prometa Alexander Dobrindt (Kršćansko-socijalna unija, CSU).
Galerija
"Stravičan prizor"
On je rekao da se na mjestu nesreće zatiče "stravičan prizor" te kako se još uvijek ne zna radi li se o tehničkoj greški ili ljudskom faktoru.
U međuvremenu je "Deutsche Bahn" priopćila kako je sustav PZB, koji sprječava da se na jednotračnom kolosijeku nađu istodobno dva vlaka, temeljno provjeren prije tjedan dana.
Bavarski ministar unutarnjih poslova Joachim Herrman rekao je kako su se oba vlaka prema redu vožnje trebali mimoići na stanici u mjestu Kolbermoor, gdje je trasa dvotračna.
"Zasad ne znamo zašto je došlo do poremećaja u redu vožnje", rekao je Hermann. On je rekao kako su obje "crne kutije" pronađene te da će se nakon provjere podataka znati više o uzroku nesreće.
Po podacima policije, u obje kompozicije se nalazilo oko 150 osoba, što je osjetno manje nego obično zbog toga što su radi pokladnih svečanosti, čiji je vrhunac na jugu Njemačke tradicionalno u utorak uoči Pepelnice, škole zatvorene, a mnogi zaposleni tog dana uzimaju slobodno. Predsjednik policijske uprave za regiju Gornja Bavarska, u kojoj se desila nesreća, Robert Kopp govori o "najcrnjem fašniku".
Konzul RH: Zasad nema vijesti o Hrvatima među stradalima
Svoju pogođenost nesrećom izrazila je i njemačka kancelarka Angela Merkel, koju je ministar Dobrindt informirao o stanju na terenu.
"Moje misli su prije svega s obiteljima devetero osoba koje su u ovoj nesreći izgubile život", rekla ja njemačka kancelarka u prvoj reakciji na vijest o željezničkoj nesreći u Bavarskoj. Ona je istodobno izrazila nadu da će uzroci nesreće biti brzo rasvijetljeni.
"Vjerujem da će nadležni uredi učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi otkrilo kako je moglo doći do ove strašne nesreće", priopćila je kancelarka Merkel, koja je svim ozlijeđenima zaželjela brz oporavak te se zahvalila spasiocima koji su se "pod teškim uvjetima brinuli o unesrećenima".
Generalni konzul Republike Hrvatske u Muenchenu Petar Uzorinac rekao je za Hinu kako od policije dosad nisu dobili informacije o tomu ima li među poginulima ili ozlijeđenima i hrvatskih državljana.
"Ujutro nam je bilo obećano da će nam biti javljeno ukoliko među žrtvama bude hrvatskih državljana, ali to se do sada nije dogodilo, što u neku ruku vrednujemo kao dobar znak", rekao je Uzorinac.
Predsjednik hrvatske vlade Tihomir Orešković uputio je u utorak, u povodu teške željezničke nesreće kod M'unchena, brzojav sućuti kancelarki Angeli Merkel. "U ime vlade RH i svoje osobno, upućujem Vama, cijelom njemačkom narodu, a posebno obiteljima tragično poginulih izraze duboke i iskrene sućuti", naveo je u brzojavu premijer poželjevši ozlijeđenima što brži oporavak.
Oba unesrećena vlaka pripadaju privatnom željezničkom poduzeću "Željeznica gornje Bavarske", koja se nalazi u vlasništvu francuskog prijevozničkog koncerna Transdev.
U mnogim dijelovima Njemačke na mnogim linijama prometuju vlakovi privatnih tvrtki, dijelom i iz inozemstva, dok je infrastruktura pod nadležnošću "Njemačke željeznice" (Deutsche Bahn), koja se većinskim dijelom još uvijek nalazi u državnom vlasništvu.