Ruska mornarica je vrlo ponosna na svoj novi špijunski brod Jantar, koji trenutno čini Argentini uslugu pomažući im u potrazi za nestalom podmornicom. Argentina je odustala od pokušaja spašavanja 44 članova posade podmornice ARA San Juan, nestale 15. studenog prošle godine, ali i dalje želi pronaći njezinu olupinu. Iako se službeno klasificira kao istraživački brod, Jantar vrvi vrhunskom tehnologijom za potragu, nadzor i špijuniranje. Također, u svom arsenalu posjeduje i malenu podmornicu bez posade namijenjenu za dubokooceanska istraživanja. Upravo ruski ROV (remotely operated underwater vehicle) pretražuje oceansko dno u potrazi za argentinskom podmornicom. No koje su još Jantarove namjere?
Cilja podvodne kablove
Prošlog mjeseca je Jantarovo kretanje izazvalo alarmantno upozorenje britanske vojske koja tvrdi da bi ruski brod mogao oštetiti ili presjeći podvodne komunikacijske kablove.
"Takav bi napad na internet i ostale komunikacije bio katastrofalan", rekao je britanski zapovjednik obrane Sir Stuart Peach. Desetine optičkih kablova prostiru se morskim dnom, ali uz njih se nalaze i NATO-vi kablovi. "Jantar je sposoban petljati s njima", rekao je Igor Sutjagin, stručnjak za rusku vojsku iz Londona. "Teško je prisluškivati optički kabel - unutra je samo svjetlo, ne elektronički podaci, stoga ga je lakše samo presjeći", rekao je Sutjagin za BBC.
Sutjagin je podsjetio kako je 1970-ih, tijekom Hladnog rata, američka mornarica izgubila kontrolu nad Sosusom (Sound Surveillance System), podmorskim sustavom za praćenje podmornica u Atlantiku. Amerikanci su nakon istrage zaključili da je sovjetska podmornica presjekla kablove. U istom je razdoblju američka vojska, prema izvješćima, postavila uređaje za prisluškivanje na sovjetske podvodne kablove u Ohotskom moru, gdje se nalazila velika sovjetska podmornička baza.
Medijski izvještaji iz ruskog parlamenta ukazuju da Jantar može izvršavati upravo takve tajne zadatke, koristeći malene podmornice. "Jantar je opremljen za dubokooceansko praćenje i ima uređaje koji se mogu spojiti na supertajne komunikacijske kablove", objavile su ruske novine Parlamentskaja Gazeta prošlog listopada. Sutjagin kaže da Jantar pripada ruskom Glavnom direktoratu za podvodna istraživanja (GUGI na ruskom) koji je dio ruskog ministarstva obrane.
108 metara dugi brod i njegova šezdeseteročlana posade u službi su od 2015. godine. Brod je izgrađen u baltičkoj luci Kalinjingradu, kao prvo plovilo iz serije nazvane Projekt 22010. Drugi brod, nazvan Almaz, uskoro će biti isporučen ruskoj mornarici. Rusi na raspolaganju imaju i druge špijunske brodove. Jedan od njih, Liman, potopljen je u travnju nakon sudara s teretnim brodom uz obalu Turske. Svi članovi posade preživjeli su havariju. Osim podmornica bez posade, Jantar ima i male tročlane podmornice Rus i Konsul, koje mogu zaroniti na dubinu od 6 kilometara.
Špijuniranje Amerikanaca
Izvještaj iz ruskog parlamenta govori da je Jantar u ljeto 2015. izvršio misiju u blizini američke mornaričke baze Kings Bay u Georgiji. "Prema dužnosnicima iz Pentagona, Rusi su prikupljali informacije o vojnoj opremi na američkim podmornicama, uključujući podvodne senzore u DoDIN mreži", stoji u ruskom izvješću. Baza Kings Bay dom je šest američkih nuklearnih podmornica naoružanih balističkim projektilima Trident, svaki od kojih nosi 24 nuklearne glave.
Sutjagin smatra da su američki podvodni senzori u blizini baze Kings Bay zanimljivi ruskoj vojsci koja možda želi pokušati iskopirati američku tehnologiju. Washington Times je objavio članak u kojem se navodi Pentagonova zabrinutost zbog prisutnosti ruskog broda i straha od presijecanja podvodnih kablova. U drugom dijelu 2016. godine Jantar je snimljen kako "švrlja" iznad komunikacijskih kablova nedaleko sirijske obale, uključujući i veze s Europom. Jantarovo neobično kretanje prati internetska stranica pod nazivom Covert Shores. Ističu da frekventno zaustavljanje na lokacijama iznad podvodnih kablova upućuje na pretraživanje morskog dna.
Potraga i spašavanje
Osim potrage za argentinskom podmornicom, Jantar se i u prošlosti koristio za potražne i spasilačke misije. Izvještaj iz ruskog parlamenta otkriva da je upravo Jantar tragao za dva ruska borbena aviona Su-33 i MiG-29 koji su se srušili u Mediteran 2016., za vrijeme rata u Siriji. "Jantar je pronašao tajnu opremu u olupinama palih aviona na vrijeme", stoji u izvještaju ruskog parlamenta. Brod poput Jantara možda je mogao spasiti posadu ruske podmornice Kursk koja je potonula 2000. godine.