Srbija izgubila strpljenje / 'Nećemo primati migrante vraćene iz Mađarske! Ako treba postavit ćemo i vojsku na granici'

Image
Foto: AP

Srbija će primati nazad samo ljude na koje se odnosi readmisija, ali da se to ne odnosi na najveći dio migranata koji su ilegalno prešli iz Srbije u Mađarsku, rekao je državni tajnik u Ministarstvu rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja

15.9.2015.
6:57
AP
VOYO logo

SUBOTICA - Srbija neće prihvatiti migrante koje Mađarska bude htjela vratiti nazad, po cijenu da i Srbija rasporedi svoju vojsku na granici, rekao je u ponedjeljak navečer u Subotici visoki dužnosnik, a stajalište je poslije potvrdio i ministar rada AleksandarVulin.

Image
zatvorili i zračni prostor /

Mađarska zatvorila granicu sa Srbijom, izbjeglicama prijeti zatvor, a Hrvatsku čuva 6.000 policajaca!

Image
zatvorili i zračni prostor /

Mađarska zatvorila granicu sa Srbijom, izbjeglicama prijeti zatvor, a Hrvatsku čuva 6.000 policajaca!

Članica Europske unije i Schengenskog prostora koja je zbog toga postala tranzitna zemlja za put migranata prema sjeveru Europe, Mađarska je podignula žičanu ogradu na granici s Srbijom i od utorka, 15. srpnja počinje primjenjivati zakon o granici koji će onemogućiti migrantima prelazak njezine granice sa Srbijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbija će primati nazad samo ljude na koje se odnosi readmisija, ali da se to ne odnosi na najveći dio migranata koji su ilegalno prešli iz Srbije u Mađarsku, rekao je državni tajnik u Ministarstvu rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja NenadIvanišević.

"Mi nikoga nećemo primiti. Zna se što je readmisija. I po readmisiji ćemo ljude primati. Svi ljudi koji su prešli u Mađarsku, nećemo ih primiti, po cijenu da i Srbija postavi vojsku na granici. Nećemo prihvatiti taj broj izbjeglica koji Mađarska vraća. I to jeste naš stav od danas i to trebaju svi znati", rekao je Ivanišević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporazum o readmisiji jasno precizira kako se po Međunarodnom pravu obavlja taj postupak, rekao je i objasnio "Obavlja se uz utvrđivanje zemlje podrijetla i, prije svega, zemlje državljanstva. Dakle, ukoliko žele vraćati ljude morat će ih vratiti u Grčku. To je prva zemlja ulaska u Europsku uniju".

Upitan kako će Srbija spriječiti povratak izbjeglica, Ivanišević je rekao da će država "bude li trebalo poduzeti sve ono što može da poduzeti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takvo stajalište potvrdio je kasnije i srbijanski ministar rada zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja Aleksandar Vulin.

Migranti koji ne uspiju prijeći mađarsku granicu i ostanu na ničijoj zemlji moći će se vratiti u Srbiju i boraviti u prihvatnim centrima, dok oni koji pređu u Mađarsku, ali budu vraćeni u Srbiju neće biti prihvaćeni, izjavio je Vulin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AP

AP

Kroz Srbiju se kreće oko 1.000 migranata. U Predprihvatni centar u Miratovačkom polju na jugu Srbije oko 18.30 stiglo je 1.200 migranata, u Prihvatnom centru u Preševu ih je oko 500, u Beogradu oko 300, a u Humanitarnom punktu u Kanjiži 50.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarska policija zatvorila je popodne pružni prijelaz Horgoš-Szeged, kod mjesta Roszke, na srpsko-mađarskoj granici, koji su migranti s Bliskog istoka najčešće koristili za prelazak u tu zemlju.

Na pružni prolaz, širine oko 40 metara, postavljen je vagon omotan bodljikavom žicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Mađarsku u ponedjeljak ušlo rekordnih 9380 izbjeglica

Mađarska policija objavila je da je u zemlju u ponedjeljak ušao rekordan broj od 9380 izbjeglica, nakon što su na snagu stupili pooštreni propisi.

Prolaz izbjeglica iz Srbije prema Mađarskoj u utorak je potpuno blokiran jer su mađarske vlasti pooštrile propise, nastojeći na taj način spriječiti priljev izbjeglica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po riječima očevidaca mađarska policija ulazak u zemlju zabranila je oko ponoći.

Unatoč kontroli na granici s Austrijom, u Njemačku je u ponedjeljak vlakom ušlo 4527 tražitelja azila, izvijestila je u utorak savezna policija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihovim dolaskom broj tražitelja azila koji su stigli u Njemačku vlakovima od početka mjeseca narastao je na 91.823, rekla je glasnogovornica policije u Potsdamu.

ZA ELISU
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo