Pomoćnici svjetskih lidera, zvani "šerpe", radili su do dva sata u noći na subotu kako bi sročili završnu izjavu skupine najvećih svjetskih gospodarstava i dogovorili su sve aspekte osim klime jer Sjedinjene Države žele da se u tom pitanju izrijekom spominje pristup i korištenje fosilnih goriva.
"Rezultat je dobar. Imamo priopćenje. Samo je jedno pitanje preostalo, ono o klimi, no nadam se da ćemo postići kompromis", rekao je europski dužnosnik pod uvjetom da ostane neimenovan, prenosi Reuters.
"Cilj je protekcionizma zaštita američkih plaća od globalizacije"
SAD, koji je s dolaskom predsjednika Trumpa u Bijelu kuću ojačao politiku protekcionizma, dosad je oklijevao jasno se angažirati "u borbi protiv protekcionizma" u okviru skupine G20 pa je tako odbio da se ta riječ spomene u izjavi sa sastanka ministara financija G20 u Baden-Badenu u ožujku.
Ipak, pristao je da bude uvrštena u izjavu summita skupine G7, koja obuhvaća najrazvijenije zemlje svijeta, ali ne i Kinu, veliku trgovinsku silu. Trump ističe da je cilj američkog protekcionizma štititi američke plaće od učinaka globalizacije.
Želi se postići razumijevanje
Na summitu koji danas treba završiti u Hamburgu, Washington je postigao ustupak te će u završnom priopćenju koje se očekuje u 15.30 priznati zemljama pravo na uporabu "legitimnih instrumenata trgovinske obrane".
Europski izvor ipak je priznao da se ne "radi o popuštanju, o izmjeni" na koju su pristale najveće sile, već težnji da se pronađe "razumijevanje u okviru postojećeg sustava", piše agencija AFP.
Borba protiv klimatskih promjena središnja je tema susreta G20 i najbolnije pitanje završne izjave jer SAD želi uvrstiti pasus: "Sjedinjene Američke Države poduprijet će tijesnu suradnju s partnerima kako bi pomogle čišćem i učinkovitijem pristupu i korištenju fosilnih goriva".
Trump je u lipnju objavio povlačenje Sjedinjenih Država iz Pariškog klimatskog sporazuma, kojim se gotovo cijeli svijet obvezao boriti protiv globalnog zatopljenja.