Na današnji dan prije 75 godina američki vojnici su oslobodili koncentracijski logor Dachau. Tamo su zatekli oko 32.000 izgladnjelih i zapuštenih zatočenika.
- Ispovijesti logoraša: Potraga donosi priču o Židovu i Čehu koji su živi napustili pakao na Zemlji
- 'U Dachauu je izgledao kao dijete u zabavnom parku, a Hitler mu je bio super'
"Dugina divizija" 7. Američke vojske kretala se ciljano od Würzburga prema jugu. U jutarnjim satima 29. travnja 1945. Amerikanci su stigli pred zatvoreni ulaz u jedan koncentracijski logor kod Münchena. Njemački Wehrmacht se već odavno počeo povlačiti, SS-postrojbe koje su čuvale logor su većim dijelom bile u bijegu. Amerikanci su bez ispaljenog metka zaposjeli potpuno prljavi, zapušteni logor, piše Deutsche Welle.
Ono što su vidjeli bilo je šokantno - stotine leševa u barakama i otvorenim vagonima teretnih vlakova, izgladnjeli zatočenici, traumatizirane osobe, tifusari. Samo rijetki su samostalno mogli stajati na vlastitim nogama.
"Iza željezne žice i električne ograde skeleti su sjedili na suncu i međusobno se pregledavali, tražili su uši. Svi su nekako jednako izgledali, kao da je netko izbrisao izraze na licima, njihovu starosnu dob“, napisala je Amerikanka MarthaGellhorn, koja je od listopada 1944. kao ratna reporterka pratila napredovanje američkih trupa u okupiranoj Europi.
Početkom svibnja 1945. ona je kročila u već oslobođeni koncentracijski logor Dachau. Nakon prvog obilaska bila je potresena onim što je tamo zatekla.
"Prešli smo preko velikog, punog, prašnjavog logora, između baraka za zatočenike, ušli u vojnu bolnicu. U hodniku su sjedili drugi skeleti, oni su širili miris bolesti i smrti. Promatrali su nas, ali bez pokreta. Na njihovim licima nije bilo nikakvog izraza, nikakve mimike, lica su se sastojala samo od žućkaste, čekinjaste kože koja je bila nategnuta preko kostiju."
Od 1933. u logoru Dachau bilo je zatočeno više od 200.000 ljudi, to je podatak koji je Gellhorn pronašla u logorskim dokumentima.
"Ne zna se koliko je ljudi u ovom logoru stradalo u 12 godina njegovog postojanja, ali se zna da se u posljednje tri godine radilo o najmanje 45.000 ljudi", piše Gellhorn u jednoj svojoj reportaži.
Kada su zatočenici u rano jutro 28. travnja 1945. iz svojih baraka krenuli prema mjestu na kojem se održavalo jutarnje postrojavanje, bili su iznenađeni da su SS-ovci na jednom od tornjeva za nadzor logora izvjesili bijelu zastavu. Većina SS-ovaca u tom je trenutku već bila u bijegu.
Preostali čuvari su pokušali kontrolirati zatočenike uz pomoć strojnica. Velikom brzinom su se po logoru počeli širiti glasine. Dan kasnije su osloboditelji 7. Američke vojske stigli do logora Dachau. Bio je to pretposljednji nacistički koncentracijski logor koji su oslobodile pobjedničke savezničke trupe na koncu Drugog svjetskog rata.
Nešto kasnije je procurila vijest da je Adolf Hitler u berlinskom bunkeru počinio samoubojstvo - zajedno sa suprugom Evom Braun. Početkom svibnja Amerikanci su oslobodili i logor Mühldorf kod Münchena, a 8.svibnja je potpisana bezuvjetna kapitulacija - čime je i službeno okončan Drugi svjetski rat, navodi Deutsche Welle.