'Uvrede dobacuju svako malo'

Alexandra Lötza, nastavnika koji je javno rekao da je homoseksualac, učenici često vrijeđaju. Biti homoseksualac ili lezbijka u njemačkim školama još uvijek znači borbu.

18.9.2013.
6:41
VOYO logo

"Uvrede dobacuju svako malo", priča Alexander Lötz. On predaje biologiju i kemiju na gimnaziji u Frankfurtu. Otkad je tamo otvoreno kazao da je homoseksualac, doživio je dosta neugodnih situacija.

Učenicama i učenicima rekao je o svojim seksualnim sklonostima zbog toga jer su pojam homoseksualnosti učenici često koristili u uvredljivom kontekstu. "Tu su sve sami pederi", uzviknuo je jedan od učenika. Lötz je učenicima objasnio da mu se ta rečenica nije svidjela, jer se i sam osjeća pogođenim, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On nije jedini. U mnogim školama u Njemačkoj nastavnici u školama prvo dobro razmisle prije nego javno kažu da su homoseksualci ili lezbijke. Procjenjuje se da 90 posto nastavnika privatno to javno priznaje, ali samo 10 posto njih to čini i u školi. Neki ne žele u školi otkrivati baš ništa od svoje privatnosti, mnoge je strah kako bi na to reagirali njihovi učenici.

Ni kolege ne smatraju da je uvijek dobra ideja priznati istinu. "Da nisi javno rekao, ne bi sad imao ove probleme", govore kolege Alexandru Lötzu. U njemačkim se školama o homoseksualnosti radije šuti nego da se otvoreno o tome razgovara. Kako među učenicima, tako i među nastavnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Demonstracije za toleranciju

Homoseksualci se za ravnopravnost u školama bore već desetljećima. "Još je 1974. otpušten jedan kolega homoseksualac zbog toga što je otvoreno priznao svoje seksualne sklonosti", priča umirovljeni nastavnik iz Berlina Detlef Mücke. On je tada zajedno s roditeljima i učenicima demonstrirao za omiljenog kolegu i na kraju su se uspjeli izboriti da bude vraćen na posao. U Njemačkoj nastavnici do 1969. nisu smjeli javno govoriti o svojoj seksualnoj orijentaciji, to je bilo zakonom zabranjeno.

Zakonski su se stvari u međuvremenu promijenile, a i općenito odnos mnogih ljudi prema homoseksualnosti je postao drugačiji. Ali čak i u gradovima poput Kölna, koji je poznat kao 'homoseksualna utvrda', tolerancija je često na rubu svojih granica. Ni u ostatku Europe nije drugačije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Nizozemskoj, koja u svijetu vodi po zakonskoj ravnopravnosti homoseksualaca, samo pet posto učenika ne bi imalo ništa protiv homoseksualnih nastavnika ili kolega u razredu, pokazali su rezultati nedavnog istraživanja. "Upravo u školi za mnoge počinje život u strahu. Postanu nevidljivi, to je njihova strategija preživljavanja", kazala je povjerenica EU Viviane Reding.

Protiv ove nevidljivosti branio se i Björn Kiefer. Ovaj nastavnik iz Bergisch Gladbacha kraj Kölna zalagao se za to da njegova škola postane "škola raznolikosti". Ovaj program postoji nekoliko godina, a podržava ga i pokrajinsko ministarstvo. Tako se u školi predaje o homoseksualnosti, na primjer na satovima na kojima se govori o politici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Heteroseksualnost kao norma

Još dalje je otišao grad Berlin. Tamo je predviđeno da u svakoj školi bude zaposlen specijalist za "seksualnu raznolikost". Berlinski gradonačelnik Klaus Wowereit, koji je i sam homoseksualac, aktivno pomaže ovaj akcijski plan. No u drugim saveznim pokrajinama nije tako. Naprimjer u Hessenu, gdje podučava Alexander Lötz. On smatra da su za to odgovorni tamošnji vladajući Kršćanski demokrati i Liberali.

"Ni u aktualnim školskim udžbenicima ove teme gotovo da nema", kaže Björn Kiefer. Alexander Lötz smatra da treba mijenjati i obuku nastavnika. Kad se na nastavi biologije isključivo govori o heteroseksualnosti, onda se čini da postoji samo jedna seksualna norma, po kojoj se sve drugo mora ravnati. No možda je pritisak za učenike još veći nego za nastavnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Björn Kiefer je prije dvije godine svojim učenicima rekao istinu o sebi. Nakon što je prvo dobro o svemu razmislio. Da bi neki učenik priznao da je homoseksualac, to još nije doživio.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo