KABUL - Broj žrtava napada kamionom-bombom počinjenog prošli tjedan u Kabulu narastao je na 150, rekao je predsjednik Afganistana Ašraf Gani u utorak o napadu koji je postao najsmrtonosniji u prijestolnici otkako je 2001., svrgnut talibanski režim.
Prema prethodnim podacima u eksploziji kamiona-bombe u središtu Kabula u srijedu bilo je 90 poginulih i više od 460 ranjenih.
PROČITAJTE VIŠE:
>> Najmanje 80 ubijenih, više od 350 ranjenih u terorističkom napadu u Kabulu
>> NATO razmatra zahtjev za povećanjem broja vojnika u Afganistanu
>> Afganistanski talibani najavili ofenzivu: 'Istjerat ćemo strane snage'
"Više od 150 nedužnih sinova i kćeri Afganinstana ubijeno je, a više od 300 završilo je u bolnicama s opeklinama i amputiranih udova", rekao je Gani na međunarodnoj konferenciji za mir u utorak, javlja agencija AFP.
Posebno je pogođen glavni afganistanski telefonski operater, grupa Roshan, čijih je 31 zaposlenika i partnera ubijeno. "Nismo mi bili jedina meta, cijela diplomatska zajednica bila je meta napada", rekao je Ghani stranim diplomatima okupljenima na konferenciji, prenosi agencija Reuters.
Kamion-bomba eksplodirao je u dijelu grada gdje su smještene zgrade stranih veleposlanstava u Kabulu. Svi ubijeni su Afganistanci, rekao je Ghani i odao počast trinaestorici policajca koji su zaustavili kamion dok je pokušavao ući u dobro čuvanu diplomatsku četvrt te su ubijeni u eksploziji.
Glavni grad je pod visokim mjerama sigurnosti nakon napada, u utorak je i potpuno blokiran velikim brojem pripadnika sigurnosnih snaga koji osiguravaju summit "Proces u Kabulu" koji okuplja predstavnike dvadesetak zemalja.
Nije posve jasna meta napada počinjenog u srijedu za koji još nitko nije preuzeo odgovornost i koji je ponovno potaknuo duboke političke i etničke podjele u toj zemlji i oslabio afganistansku vladu.
Od prošle srijede prosvjednici, a neki od njih ubijeni su u petak u sukobu s policijom, sudjeluju u prosvjednom sjedenju i zahtijevaju ostavku savjetnika za nacionalnu sigurnost Hanifa Atmara.
Ministar vanjskih poslova Salahudin Rabani, koji je na čelu većinski tadžičke stranke Džamiat, također je zahtijevao Atmarovu ostavku, no Gani, koji je pripadnik Paštunaca, to je odbio.Vlada optužuje mrežu Hakani, saveznicu talibana, za napad.