NAPAD DIVOVSKIH PUŽEVA GOLAĆA: /

Čudovišni puževi proždiru bespomoćne tek izlegle ptiće

Image
Foto: Wikipedia

Neki mladunci ptica doživljavaju stvarno sluzav kraj, piše New Scientist.

3.9.2016.
8:30
Wikipedia
VOYO logo

"Sam trenutak kada puževi napadaju mladunce nije lako uhvatiti", kaže Katarzyna Turzańska sa Sveučilišta u Wroclawu, Poljska. "Najčešće samo naiđemo na tragove 'tragedije' - mrtve ili teško ozlijeđene male ptice prekrivene sluzi, a okolo često ima i izmeta puževa golaća."

Takvu najezdu ne pamte: Svuda su se proširili, iza njih sve nestaje…

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Takvu najezdu ne pamte: Svuda su se proširili, iza njih sve nestaje...

Image

Takvu najezdu ne pamte: Svuda su se proširili, iza njih sve nestaje...

Neočekivani uljez

Image
Foto: Wikipedia

Ona i Justyna Chachulska, kolegica sa Sveučilišta u Zielonoj Góri proučavale su ptice grmuše pjevice u okolini Wroclawa, kada su primjetile golaća roda Arionidae u gnijezdu s novoizlegnutim mladuncima. Sljedećeg dana puža više nije bilo, a ptičice su bile ili mrtve ili s teškim ozlijedama koje su upućivale na golaća kao počinitelja.

Bile su šokirane. "Nismo mogle vjerovati da bi puž ubio mladunce", kaže Turzańska. "Pričale smo s mnogo iskusnih ornitologa, ali nitko do sada nije primjetio puževe koji napadaju mladunce ptica poput grabežljivaca".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DIVOVSKA LJIGA: /

Gigantski puževi veličine psa zaista postoje.... i da, strašni su kao što biste i očekivali!

Uskoro se pokazalo kako se nije radilo o izoliranom slučaju. Turzańska i Chachulska otkrile su kako je i prije bilo slučajeva ovakvog ponašanja. Većinom su se događala u Europi i koncentrirala su se na vrste ptica koje se gnijezde blizu tla, poput grmuše, trstenjaka cvrkutića i zviždaka.

Postoji nekoliko objavljenih radova koji opisuju sam napad, pokazujući van svake sumnje da su puževi golaći ti koji napadaju mladunce. I opisane ozljede razlikjuju se od onih koje ostavljaju drugi grabežljivci, što, zajedno s tragovima sluzi i fekalijama, navodi na zaključak da su puževi ti koji su prouzročili smrt.

Ali za mnoge je takvo ponašanje puževa golaća pravo iznenađenje.

Val sluzi

Golaći nisu izbirljivi kada je u pitanju hrana. Jest će sve, od mladog lišća do raspadajućih biljaka, životinjskih leševa, fekalija i trulog papira. Neke se vrste hrane i glistama i drugim golaćima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Wikipedia

Puževi golaći imaju dobar osjet mirisa, zbog čega Turzańska i Chachulska misle kako su u stanju uloviti miris ptičjih mladunaca i potražiti ih. Ali za tako što još nema i konkretnih dokaza.

"Kada se puž nađe unutar gnijezda, bilo slučajno ili zato što je aktivno tražio takvu hranu, samo se počne hraniti živim mladuncima koristeći svoju radulu, jezik prekriven sitnim zubima", kaže Turzańska. "Mladunci se nisu u stanju braniti pa završe živi pojedeni".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Roditelji indiferentni

Iznenađujuće je to što ih njihovi roditelji ne brane, možda zato što se ovakva vrsta napada ne događa dovoljno često da razvije neku vrstu obrambenog odgovora. Čak je primjećena crnokapa grmuša koja sjedi na pužu dok se isti hrani mrtvim mladuncem.

Grabežljivci su tri velike europske vrste puževa golaća iz porodice Arionidae - crveni golać (Arionidae rufus), crni golać (Arionidae ater) i invazivni španjolski golać (Arionidae vulgaris).

Image
Foto: Wikipedia

Često nije lako točno odrediti koja je vrsta puža odgovorna, ali znakovi da se dogodio napad golaća - poput velikih ozlijeda na koži, rupa u kljunu ili mišićima ili pojedenih očiju, više su nego očiti.

Španjolski se puž raširio po brojnim europskim zemljama, te predstavlja ozbiljnu prijetnju usjevima i biljakama. A možda bi mogao pogubno djelovati i na lokalnu populaciju ptica. Postoje čak i tvrdnje da napadaju mačke tako da se uhvate za njih ovo krzno dok spavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo