Nakon tri dana rasprava kako bi se pronašao konsenzus oko teksta, zastupnici su usvojili zakon o "borbi protiv terorizma i pranja novca" sa 174 glasa za, 10 suzdržanih i bez glasa protiv.
Zakon je usvojen u kontekstu sve veće nesigurnosti u zemlji, nakon napada u lipnju u Susi gdje je ubijeno 39 turista te na muzej Bardo u ožujku kada su poginule 22 osobe, među kojima 21 turist. Za te je napade odgovornost preuzela Islamska država.
Tekst zamjenjuje antiteroristički zakon iz 2003. koji je usvojen tijekom diktature Zine El Abidina Ben Alija i koji se, kako kažu borci za zaštitu ljudskih prava, uvelike koristio kako bi se ušutkala oporba.
Smanjena prava zatvorenicima
Nevladine udruge koje su se nadale da će ovaj zakon više poštivati pravnu državu ostale su razočarane jer su smanjena prava zatvorenicima, a olakšano je i prisluškivanje. U taj je zakon ponovno uvedena i smrtna kazna, koja inače postoji u Tunisu u kaznenom zakonu, ali uz moratorij na egzekucije od 1991.
Predsjednik Bedži Kaid Esebsi rekao je da je Tunis suočen s džihadističkom prijetnjom te naglasio da je zemlja "u ratu protiv terorizma".