Dvije strane međusobno se optužuju za zaoštravanje sukoba u borbi za enklavu koja je od 1994. godine pod nadzorom armenske vojske. Od tada traju i pregovori kojima se problem ovog teritorija pokušava riješiti mirnim putem.
Noćni napad
No, danas je armensko Ministarstvo obrane priopćilo da je suprotna strana započela napad tijekom noći 1. travnja u kojem su upotrebljeni tenkovi, artiljerija i zrakoplovstvo. Nakon toga uslijedio je protunapad iz više pravaca. "Oružane snage Armenije prekršile su primirje duž linije sukoba 127 puta u poslednja 24 sata", rekao je azerbajdžanski ministar obrane.
Potvrđeno je da je srušen i jedan azerbajdžanski helikopter Mi-24/35. No iz Bakua su ove informacija negirane.
Ministarstvo odbrane Karabaha priopćilo je da je tijekom granatiranja njihove teritorije poginuo jedan dječak, dok je još dvoje djece ranjeno.
Moskva na oprezu
U međuvremenu se oglasio i ruski predsjednik Vladimir Putin izrazviši zabrinutost zbog eskalacije borbenih djelovanja u Nagorno Karabahu. Pozvao je obje strane na hitan prekid vatre.
Ministarstvo vanjskih poslova Rusije priopćilo je da Moskva pažljivo promatra informacije koje dolaze sa Nagorno Karabaha.
Sukob između Armenije i Azerbajdžana počeo je još 1988. nakon što je Nagorno Karabah proglašio otcjepljenje Azerbajdžanske Sovjetske Socijalističke Republike. Nagorno Karabah proglasio je nezavisnost 1991. što je dovelo do rata koji je trajao sve dok nije potpisan mirovni ugovor, uz posredovanje Rusije, 1994. godine.