Tuzla, Zenica, Sarajevo... svi ti gradovi suočeni su s istim problemom - strahovito visokim koncentracijama lebdećih čestica u zraku i zagađenjem za koje u Tuzli, primjerice, kažu da je "kao u Pekingu".
"Ovdje je kao u Černobilu"
No, Tuzlaci se, nažalost, ne moraju uspoređivati s Pekingom jer podatak iz BBC-jeve uzmenirujuće reportaže govori da je Tuzla drugi grad na svijetu i prvi u Europi po onečišćenosti zraka. U tamošnjoj termoelektrani godišnje sagori tri milijuna tona ugljena, a toksični otpad izbacuje se u blizini naselja Divkovići gdje živi sedamdesetak stanovnika.
Lokalno stanovništvo svoje naselje uspoređuje s Černobilom.
"U naselju Divkovići ljudi umiru i nitko ne želi ostati. Ovdje je slika pustoši kao u Černobilu. Kada navečer otvorite prozor čujete kašalj ljudi, čujete kako jauču od bolova", kazao je Goran Stojak, mještanin Divkovića, u reportaži BBC-ja.
On s obitelji živi u kući između termoelektrane i odlagališta toksičnog otpada. Otac mu je umro od raka pluća, a Goran ne želi da istu sudbinu dožive i njegova djeca.
BiH druga u svijetu po smrtnosti od zagađenja
U BBC-jevoj reportaži ističe se kako Bosna i Hercegovina nakon Sjeverne Koreje ima najveću stopu smrtnostinu svijetu od bolesti izazvanih onečišćenjem zraka.
"Ovdje je zagađenje toliko jako da se zimi ne mogu otvoriti prozori čak po 10-15 dana. Smrad se toliko osjeti, osjeti se kako ti u grlu čestice udaraju", kazao je Goran Stojak iz Tuzle.
Razlog visokoj stopi smrtnosti od zagađenja jest to što se u BiH još uvijek uvelike koriste ugljenom kao energentom.
BBC se, radeći reportažu o ovom problemu, obratio i Ministarstvu zaštite okoliša Bosne i Hercegovine, no dva razgovora s tamošnjom ministricom otkazana su u zadnji tren.