NAJVEĆI SVJETSKI MEDIJI O BLEIBURGU: /

'Bosanci prosvjeduju protiv mise za suradnike nacista'; Reuters o 'rehabilitaciji ustaškog režima'

Image
Foto: Pixsell

Strani mediji pisali su o današnjoj misi u Sarajevu za žrtve Bleiburga kao o skupu za komemoraciju suradnika nacista

16.5.2020.
22:32
Pixsell
VOYO logo

Kardinal Vinko Puljić rekao je danas u Sarajevu na misi za bleiburške žrtve da se pomirenje može graditi samo na istini te pozvao na jednako poštivanje svake žrtve ratnih stradanja, a o svemu tome pisali su i strani mediji koji ističu poruke prosvjednika.

BBC je u članku naslovljenom "Bosna: Prosvjednici osuđuju misu za hrvatske suradnike nacista iz Drugog svjetskog rata" u prvi plan istaknuo prosvjed antifašističkih organizacija i aktivista koji su prosvjedovali protiv mise.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Godišnji događaj, koji se obično održava u Austriji na mjestu posljednjeg uporišta hrvatskog pro-nacističkog ustaškog režima u gradu Bleiburgu, premješten je u Bosnu zbog koronavirusnih ograničenja... Fašistički ustaški režim vladao je Hrvatskom kao marionetski režim nacističke Njemačke od 1941. do 1945., čime se njihova država proširila i obuhvatila cijelu Bosnu i neke dijelove Srbije. U tom su razdoblju započela istrebljenja Srba, Židova i Cigana”, piše BBC koji spominje fotografije žrtava nacističkih snaga i ustaškog režima koje su bile postavljene duž puta prosvjednog marša.

Image
[FOTO/VIDEO] NAPETO U SARAJEVU ZBOG MISE ZA BLEIBURG: /

Grad pod opsadom policije, prosvjednici pjevaju partizanske pjesme

Image
[FOTO/VIDEO] NAPETO U SARAJEVU ZBOG MISE ZA BLEIBURG: /

Grad pod opsadom policije, prosvjednici pjevaju partizanske pjesme

Rehabilitacija ustaškog režima

Poput BBC-a i Reuters je u članku "Sarajevo prosvjeduje protiv mise za ubijene saveznike nacista maršom za njihove žrtve" naveo kako je nekoliko tisuća ljudi prosvjedovalo maršom Sarajevom u spomen na žrtve ustaškog režima - "marionetske države koju su osnovali hrvatski fašisti u savezu s nacističkom Njemačkom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nakon poraza nacista, pristaše ustaša pobjegli su s Balkana i stigli do Bleiburga, prije nego što su vraćeni i pogubljeni. Hrvatski sabor sponzorirao je događaj u Bleiburgu kao spomen na 'žrtve komunističkog režima'. No, posljednjih se godina pretvorio u skup koji koriste hrvatske krajnje desne skupine koje pokušavaju rehabilitirati ustaški režim", piše Reuters.

Kontroverzni godišnji skup

New York Times prenosi izvješće AP-a o tome kako su tisuće Bosanaca, koji su nosili maske, prosvjedovali protiv mise u Sarajevu za, kako kažu, "hrvatske nacističke saveznike i civile koje su ubile partizanske snage na kraju Drugog svjetskog rata".

"Misa u Sarajevu zamjena je za kontroverzni godišnji skup koji se obično održava u Bleiburgu u Austriji, a koji je otkazan zbog ograničenja koja je nametnula pandemija koronavirusa. Još jedan mali zamjenski događaj dogodio se u subotu na groblju u Zagrebu u Hrvatskoj", piše New York Times u članku "Bosanci prosvjeduju protiv mise u Sarajevu za vojnike saveznike nacista".

Podsjećaju da je odluka o održavanju mise u Sarajevu izazvala snažne kritike u zemlji u kojoj je sjećanje na "etnički rat" 1990-ih još uvijek svježe te napominju da su misu osudili Srpska pravoslavna crkva u BiH, židovska i muslimanska zajednica te nekoliko antifašističkih organizacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povijesni revizionizam

"Hrvatske su snage nadzirale holokaust u Sarajevu, koji je rezultiralo ubojstvom više od 7000 od 10.000 Židova u tom gradu. Deseci tisuća srpskih, romskih, bosanskih i hrvatskih antifašista također su poslani u logore smrti.

Za hrvatske nacionaliste godišnja misa simbolizira njihovu patnju pod komunizmom u bivšoj Jugoslaviji. Međutim, posljednjih godina, Hrvatska je sve više bila kritizirana zbog povijesnog revizionizma. Godišnja misa u Bleiburgu, kao i ona u Sarajevu u subotu, održana je pod nadzorom Hrvatskog sabora", piše New York Times.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo