Kina i Sjeverna Koreja hvale se savezom nastalim u krvi - preko 130.000 kineskih vojnika, uključujući i sina Mao Ce-tunga, umrlo je braneći Sjever tijekom korejskog rata - ali njihov je odnos je oduvijek bio kompliciran, piše Blic.
Pjongjang traži nove saveznike
Dok Pjongjang ovisi o trgovinskoj i diplomatskoj podršci Pekinga, stručnjaci kažu da je režim u Sjevernoj Koreji oduvijek mrzio igranje uloge malog brata puno veće Kine. Sada, kako sjevernokorejski vladar Kim Jong-un učvršćuje sebe na svjetskoj sceni, Peking se plaši da se Pjongjang iselio iz njegove 'orbite'.
Dok je kineski gospodarski pritisak bio uvelike zaslužan da se Kim dovede za pregovarački stol, Peking se brine da bi Kim mogao postići dogovor koji bi njegovu državu približio njenim starim neprijateljima i udaljio od tradicionalnog saveznika koji mu je najviše pomagao u vrijeme najgore gladi i svjetske izolacije. Postoji čak i jaka zabrinutost kineske strateške zajednice da će možda Sjedinjene Države prihvatiti nuklearno sposobnu Sjevernu Koreju kao svog saveznika ili bar prijateljsku zemlju, smatraju neki stručnjaci za nuklearnu politiku Centra za globalnu politiku u Pekingu.
Te zabrinutosti pogoršane su zatezanjem odnosa između Kine i SAD, kad se administracija Donalda Trumpa sukobila sa kineskim predsjednikom Xi Jinpingom zbog trgovine. Neke od tih briga toliko su ekstremne da zvuče poput teorija zavjere, ali one ukazuju na duboku kinesku sumnjičavost prema SAD-u, kao i prema Sjevernoj Koreji.
Kina izostavljena?
Već više od pola stoljeća status quo je dobro radio za Kinu - Sjeverna Koreja, bratska komunistička zemlja, djelovala je kao sigurnosna zona koja je razdvajala Kinu od američkih snaga na jugu. Međutim, potraga Pjongjanga za vlastitim nuklearnim oružjem, koju je intenzivirao Kim Jong-un, promijenilo je taj balans - te potaknuo regionalnu utrke u naoružavanju na kineskom pragu, rizik od američke preventivne vojne akcije ili pak od nenamjernog izbijanja sukoba. To je nešto što Peking nije mogao tolerirati.
Kina je oduvjek željela održati normalan i stabilan odnos sa Sjevernom Korejom. Kina nema neslaganja sa Sjevernom Korejom u bilo čemu, osim po pitanju nuklearnog naoružanja. Kina je morala snažno reagirati na ubrzanje nuklearnog razvoja u Sjevernoj Koreji, morala se pridružiti ostatku međunarodne zajednice i nametnuti sankcije koje su stvarno utjecale na Sjevernu Koreju. Odnose Pekinga i Pjongjanga pokvarila je i činjenica da je Kim protjerao i ubio nekoliko visokih dužnosnika koji su imali bliske veze sa kineskim režimom.
Kimova iznenadna odluka da počne razgovore sa Južnom Korejom i SAD je iznenadila Kinu, ali se ona ubrzo oporavila od šoka i Kim je krajem ožujka posjetio Peking u svom prvom putovanju u inozemstvo otkako je na vlasti. Kim je pokazao poštovanje prema Kini putujući u glavni grad da bi upoznao svog ogromnog susjeda i saveznika i potražio savjete i blagoslov. Predsjednik Xi je podsjetio svijet da je Kina na strani Sjeverne Koreje te da ostaje ključni diplomatski igrač na Korejskom poluotoku. Ona ne voli trenutnu sliku o dvije Koreje i Americi na središnjoj sceni bez Kine. Glavnu brigu Pekinga predstavlja svaka mogućnost koja joj može pokvariti vršenje utjecaja i provođenje njenih interesa u regiji.
Hoće li će se maksimalni pritisak nastaviti?
Prošle je godine Kina potpisala do tada najstrože sankcije UN-a jer je željela dovesti Pjongjang na razgovore, ali ona nema interesa za promjenu režima u Sjevernoj Koreji. Peking se plaši i ekonomskog i političkog kolapsa koji bi poslao izbjeglice preko granice a mogao bi dovesti i do potencijalnog ponovnog ujedinjenja Sjevera sa Jugom, koji je saveznik SAD-a.
Zato, kada je Sjeverna Koreja prošlog tjedna objavila da više neće testirati nuklearno oružje ili projektile, neki u Kini su to vidjeli kao priliku da popuste sankcije za koje neki analitičari vjeruju da su zaslužne za promjenu u politici Sjeverne Koreje. Kineski državni mediji pozvali su na popuštanje sankcija Pjongjangu jer bi daljnji maksimalni pritisak mogao biti opasan. Bijela kuća inzistira da SAD neće pregovarati o koncesijama sve dok Pjongjang ne poduzme konkretne korake prema demontiranju svog nuklearnog i raketnog programa te je dodala da će se njena kampanja maksimalnog pritiska nastaviti.
Xi Jinping ne želi da SAD upravlja regijom u kojoj Kina uglavnom o svemu odlučuje, pogotovo ne u vrijeme kada su odnosi između Pekinga i Washingtona na niskom nivou. Smatra se da će Peking iskoristiti svaku priliku za potkopavanje američkog kredibiliteta i utjecanje na rezultate dva summita. Ako Peking ne bude zadovoljan rezultatima dva summita, mogao bi lako zaustaviti američke napore da se Sjeverna Koreja denuklearizira ukidanjem sankcija protiv nje i pružanjem sigurnog utočišta njenim nelegalnim aktivnostima, kao i odbijanjem primjene postojećih i budućih sankcija UN-a.