Istočni ukrajinski grad Bahmut već je gotovo mjesec dana središte sukoba između Rusa i Ukrajinaca. Mladi vojnici s obje strane, osuđeni na pozicijsko ratovanje u blatnim rovovima, ponegdje stoje udaljeni samo stotinjak metara. Zaleđenim krajolikom odjekuju teški zvukovi raketa i bombi, a promrzli, iscrpljeni i gladni vojnici trenutno vode najtežu bitku na cijeloj bojišnici.
Kada su ukrajinski vojnici prije nekoliko mjeseci počeli braniti grad Bahmut u regiji istočnog Donbasa, nisu očekivali da će se borbe nastaviti u oštroj i hladnoj zimi. Budući da im nedostaje tople odjeće i vreća za spavanje, navečer pale vatru. Nagorjele vojničke čizme i jakne svjedoče koliko su ovisni o jedinom izvoru topline.
S Ukrajincima se u okolici bori i 19-godišnji Nazar koji je nedavno stigao u grad. Posljednja bitka na periferiji grada bila mu je prva u životu, na front je došao odmah nakon završetka školovanja. Za ostale vojnike 24. bojne ovo je samo jedna bitka u nizu. Kako je 19-godišnji Ukrajinac opisao za Guardian, nije išlo po planu.
'Ponekad smo čuli njihov smijeh'
Kada je sa suborcima stigao na dogovoreno mjesto za napad, dočekao ih je znatno veći broj Rusa nego što su procijenili. "Umjesto 15 Rusa, bilo ih je bilo oko 50", opisao je. Na nekim točkama dijelilo ih je manje od sto metara, nastavlja. "Svaka grupa je bila na svom brdu. Ponekad smo mogli čuti njihov smijeh", rekao je.
Kako je rekao guverner regije Donbas Pavlo Kirilenko, ruske snage granatiraju cijelu liniju fronta duž regije Donbas, a najžešći napadi duž linije fronta trenutno se odvijaju kod Bahmuta. Prema riječima vojnika, bubnjanje raketa odbija se od ledenog krajolika i čuje se čak i u osam kilometara udaljenoj bazi. Unatoč tome, u okolnim mjestima još uvijek je ostao mali broj civila, više od tri četvrtine ih je emigriralo.
Za to vrijeme vojnici su smješteni u blatnim, mokrim i hladnim rovovima koji su se već počeli lediti. Ali ako je čvrsto tlo dobra vijest, hladnoća, kao što je već rečeno, nije. Za zaklon koriste i guste šume u kojima skrivaju tenkove. Malo dalje drhti ekipa zadužena za zbrinjavanje ranjenika. Nemaju vode i hrane, pogotovo oni koji su bliže prvoj liniji jer im je pristup onemogućen.
Ali dobici na obje strane su mali, piše Guardian. Za Ukrajince očuvanje pozicije znači puno. Kako su rekli, to što se broj ruskih vojnika u okruženju malo smanjio za njih je mala pobjeda.
Kritična točka za obje strane
Situacija je bila malo teža ljeti, rekao je 29-godišnji zapovjednik bojne Vasil. "Rusi su dizali sve u zrak. Sada im, čini se, ponestaje streljiva i malo su ekonomičniji", rekao je. Njegov bataljun također je uspio nabaviti jedan od ruskih radio-prijemnika. Razgovor između ruskih vojnika uvjerio ih je da su navodi o nestašici streljiva točni.
Od ruskog povlačenja iz jugoistočne regije Herson, međutim, nove snage i dalje pristižu u to područje, a grad je postao kritična točka za obje strane. Prema ukrajinskim vojnicima, među njima se špekulira da Rusija u Bahmutu stacionira i borce privatne vojne korporacije Wagner i novounovačene vojnike. “Nedavno smo ih promatrali dronom, izgledali su kaotično i neorganizirano”, dodaju.
Također su spomenuli da se male skupine ruskih vojnika s vremena na vrijeme predaju. “Naišli smo na jednu grupu koja se htjela predati, ali ostali su nastavili pucati, tako da predaja nije bila moguća”, dodaju. Primijetili su i da je ruska vojna oprema vrlo loša, a koristili su i kacige iz Drugog svjetskog rata.
Rat u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.