Na ljestvici od 0 do 100, gdje je 0 najgori a 100 najbolji rezultat, koliko biste slobodnom ocijenili Hrvatsku? Na području jugoistočne Europe, Hrvatska kotira poprilično dobro s 87 bodova, a prestigla ju je tek Slovenija s 92 boda. Srbija je također na listi slobodnih zemalja, sa 76 bodova.
"Presuda" je to organizacije Freedom House koja svake godine sastavlja izvješće o stanju slobode i demokracije diljem svijeta.
Pad globalne demokracije i građanskih prava
No na globalnoj razini podaci su poražavajući - već jedanaestu godinu za redom smanjuju se politička prava i građanske slobode diljem svijeta. Taj je pad registriran i u zemljama koje su proglašene "slobodnima", kao što su primjerice Češka, Danska, Francuska, Poljska Mađarska, Srbija, Velika Britanija ili SAD, a glavni krivci su populističke i nacionalističke snage.
Tako se u izvješću spominje jačanje ksenofobije u Velikoj Britaniji nakon Brexita, jačanje nacionalističke retorike u Francuskoj i SAD-u, antidemokratski potezi poljske vlade, pobjeda Trumpa i
Od 195 država u svijetu, njih 87 su rangirane kao slobodne zemlje, 59 kao djelomično slobodne, a 49 kao neslobodne. Također, u 67 država u svijetu smanjena su politička prava i građanske slobode, dok je u njih 36 zabilježen napredak.
U regiji su djelomično slobodnim zemljama proglašene Bosna i Hercegovina, Kosovo, Makedonija i Crna Gora.