priželjkuju prijevremene izbore /

Najnovije istraživanje: Većina Nijemca smatra da im zemlja nije u stanju prihvatiti toliki broj izbjeglica

Image
Foto: Shutterstock / Ilustracija

Na pitanje može li se Njemačka nositi s velikim brojem izbjeglica koje trenutno dolaze u zemlju, 63 je odgovorilo negativno, pokazuje ispitivanje što ga je za javni servis ZDF proveo institut Izbori iz Mannheima

10.11.2023.
15:51
Shutterstock / Ilustracija
VOYO logo

Većina građana Njemačke smatra da Njemačka nije u stanju prihvatiti aktualni broj izbjeglica te da mjere koje je vlada nedavno donijela kako bi se smanjio broj ilegalnih useljenika neće uroditi plodom, a 41 posto ispitanih priželjkuje prijevremene izbore, pokazuju ispitivanja javnog mnijenja objavljena u petak.

Na pitanje može li se Njemačka nositi s velikim brojem izbjeglica koje trenutno dolaze u zemlju, 63 je odgovorilo negativno, pokazuje ispitivanje što ga je za javni servis ZDF proveo institut Izbori iz Mannheima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema istom ispitivanju velika većina 78 posto, isto tako smatra da najnovije mjere koja je vlada donijela s ciljem smanjenja broja neregularnih useljenika neće uroditi plodom.

Image
život na cesti /

Njemačka prepuna beskućnika, broj im drastično porastao. Razlog? Dugovi za stanarinu i režije, sukobi sa susjedima

Image
život na cesti /

Njemačka prepuna beskućnika, broj im drastično porastao. Razlog? Dugovi za stanarinu i režije, sukobi sa susjedima

Pedeset i dva posto ispitanih problem ilegalne migracije smatra najvećim aktualnim problemom u zemlji. Na drugom mjestu po važnosti, s 20 posto ispitanih, navodi se pitanje opskrbe energentima i borbe protiv klimatskih promjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ispitivanju instituta Infratest Dimap za prvi program njemačke radio-televizije ARD, 41 posto ispitanih priželjkuje prijevremen izbore. Samo jedna trećina se zalaže za produljenje aktualne socijaldemokratsko-zeleno-liberalne vlade, a 59 posto smatra da aktualna vlada ne obavlja dobro svoj posao.

U oba ispitivanja oporbena demokršćanska Unija CDU/CSU izlazi kao najjača stranka, s oko 30 posto potpore, a iza nje se na drugom mjestu etablirala desno-populistička Alternativa za Njemačku (AFD) s oko 22 posto.

Vladajuće stranke SPD i Zeleni uživaju podršku od 16, odnosno 15 posto birača, dok se liberali iz FDP-a s 5 posto nalaze na rubu izbornog praga.

Novoosnovanu stranku dosadašnje političarke stranke Ljevica Sahre Wagenknecht, koja zastupa mnoge političke ideje AfD-a poput ograničavanja useljavanja i blaži odnos spram Rusije, biralo bi 10 posto ispitanih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Njemačka pojačava kontrole na granicama: 'Nemamo ništa protiv migranata, ali nisu svi dobri ljudi'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo