Charles Michel, predsjednik Europske komisije na Twitteru se pohvalio dogovorom država članica EU o zabrani uvoza ruske nafte. Embargo se, naime, odnosi na naftu koja se uvozi brodovima, a Michel je poručio da će tako pogoditi više od dvije trećine isporuke ruske nafte te da je riječ o maksimalnom pritisku na Rusiju kako bi okončala rat protiv Ukrajine.
Od naftnog embarga je izuzeta Mađarska što znači da će i dalje moći uvoziti rusku naftu putem naftovoda Družba. Svoje zadovoljstvo tim "kompromisom" ne krije mađarski premijer Viktor Orban. "Mađarske obitelji mogu mirno spavati, spriječili smo ideju od koje se diže kosa na glavi. Potpuna zabrana uvoza ruske nafte bila bi za Mađarsku nepodnošljiva kao atomska bomba", poručio je Orban.
Da su neke države takvom odlukom dobro prošle za RTL.hr kazuje i Davor Štern, naftni stručnjak i bivši ministar gospodarstva.
"Odluka je donesena. Neke zemlje su dobro prošle, mi nismo. Poskupjet će nafta koju smijemo uvoziti i na kraju ćemo platiti skupe derivate. Cijene goriva su već jutros otišle gore za pet dolara po barelu. Očekujem da će opet porasti", kazao je Štern.
Dodao je i da ne vidi smisao u ovakvoj odluci.
"Bilo bi pametnije da je Europa odredila Rusima nisku cijenu i uzimala i dalje njihovu naftu pa ih tako kaznila. To bi bilo puno pametnije nego zabraniti uvoz nafte pa će drugi profitirati, a mi ćemo plaćati", rezolutan je Štern.
Podsjetimo, premijer Andrej Plenković je uoči odluke o sankcijama Rusiji, rekao da bi takva odluka mogla biti prilika za Hrvatsku. Kao najbolju opciju naveo je dodatnu investiciju u postojeći LNG terminal.
"To je realno i moguće i najvjerojatnije ćemo ići u tom pravu. Možemo napraviti golem iskorak, Hrvatska u ovim okolnostima može biti pravi energetski hub za srednju Europu", kazao je Plenković.
Teoretski je takvo što moguće, potvrdio nam je i Štern.
"Ako se proširi terminal na trošak Europe, ako se mogu osigurati dugogodišnji uvjeti po principu puno za prazno i ako bude dovoljno LNG-a na tržištu. To su tri osnovna uvjeta"