Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij uputio je prije nekoliko dana poziv kineskom predsjedniku Xiju Jinpingu da posjeti Ukrajinu.
"Spremni smo ga dočekati ovdje", rekao je Zelenskij. Xi nije razgovarao sa Zelenskim od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači prošle godine, ali je Kina prošlog mjeseca objavila plan od 12 točaka za "političko rješenje ukrajinske krize".
Xi je razgovarao o sukobu sa svojim "dragim prijateljem", ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, tijekom državnog posjeta Moskvi prošlog tjedna, iako razgovori nisu pokazali napredak o tome kako okončati rat. Kineski prijedlog uključuje poziv na deeskalaciju te prekid vatre u Ukrajini.
A tjedan dana od posjeta kineskog predsjednika Moskvi, svijet se i dalje pita koliko je čvrsto savezništvo koje su Xi Jinping i Vladimir Putin htjeli demonstrirati prema Zapadu.
"U trenutku kada se rusku proljetnu ofenzivu u Ukrajini može nazvati fijaskom, Rusija od Kine još ne dobiva nikakvu vojnu pomoć, iako im očito grozničavo treba. S druge strane, ukrajinski predsjednik Zelenski ignorira odnos Moskve i Pekinga, i kineskog lidera poziva u posjet Kijevu. Mogu li Kina i Rusija u ovakvim okolnostima narušiti svjetski poredak pod vodstvom Sjedinjenih Država i Zapada. I kako se u sve uklapa Putinov američki prijatelj Donald Trump koji ponovno želi u Bijelu kuću. O novoj slici svijeta s bivšim ministrima razgovarala je naša ekipa", najavila je tim riječima Damira Gregoret priču Silvane Mendušić za RTL Direkt.
'Američki model nije realan'
"Poraz u Afganistanu, neuspjeh u Siriji, Iraku, Libiji i propast arapskog proljeća pokazuje da zamisao da će cijeli svijet u kratkom razdoblju biti uređen po američkom modelu nije realan", kazao je bivši veleposlanik RH u Rusiji Božo Kovačević.
"Kina sve manje respektira snagu SAD-a koji je neupitan, ali Kina balonima, mirovnim planovima i porukama predsjednika Kine da se stvari mijenjaju, mi smo tu i mi se nikoga više ne bojimo", kazao je bivši ministar Miro Kovač.
U samo 20 godina Kina je narasla u ekonomsku silu, sada želi napisati nova – svoja pravila igre.
"Kina je stariji partner Rusiji, Rusija se suprotstavlja američkoj hegemoniji, ali mora se suglasiti s kineskom prevlašću u odnosu na Rusiju", misli bivši veleposlanik Kovačević.
"Možemo samo željeti da se ima razuma u Kini i Americi, jer ovo što sad vidimo u Ukrajini je samo lokalizirano. To je puno manji sukob od mogućeg sukoba Amerike i Kine oko Tajvana", govori pak Kovač.
"Utjecaj Zapada je oslabio zbog kontradiktornih politika Zapada. Saudijska Arabija je u Jemenu provela veća razaranja nego zločinačka ruska razaranja u Ukrajini , pa SAD i kolektivni Zapad nisu pokretali sankcije prema Saudijskoj Arabiji. Zemlje u razvoju, zemlje trećeg svijeta, vide da politika Zapada nije iskrena", poručio je Kovačević.