Strašne podatke javnosti je priopćio kanadski ministar vanjskih poslova Lawrence Cannon, koji je potvrdio da je uz više od tisuću nestalih, locirano oko 550 Kanađana. Vjeruje se da se na Haitiju nalazi više od 6000 Kanađana, piše Globe and Mail.
"Razumijem da ova mučna situacija dira sve pogođene katastrofom. ovo je veoma težak period i neke od fotografija koje smo vidjeli i koje nastavljamo gledati su svakome nepodnošljive", rekao je Cannon.
Dijeljenje pomoći otežano zbog ruševina i loših cesta
Tri dana poslije razornog potresa na Haitiju, UN je počeo raditi procjene hitnih potreba stanovništva, ocijenivši da je bez krova nad glavom ostalo oko 300 tisuća ljudi, a da oko dva milijuna treba pomoć u hrani i vodi. Počinjena je šteta tako velika da UN namjerava uputiti poziv za dodatnim kriznim novčanim sredstvima, nakon obećanja dvadesetak zemalja, institucija i tvrtki diljem svijeta kojima bi se prikupilo 268,5 milijuna dolara.
"Prve procjene pokazuju kako je uništeno deset posto stambenih objekata u Port-au-Princeu, što bi značilo da je bez krova nad glavom ostalo oko 300 tisuća ljudi", stoji u priopćenju Ureda UN za koordinaciju humanitarnih poslova.
No, unatoč poduzetim naporima, pomoć najugroženijima stiže polako.
"Stvar je u tome da za dopremu kvalitetnih namirnica, opreme i ljudi, koji su toliko potrebni na terenu, neizbježno treba vremena", stoji u priopćenju voditelja UN-ovog odjela za pomoć u kriznim stanjima Johna Holmesa. Priznao je da "preživjeli imaju pravo očekivati pomoć u najkraćem mogućem roku" i napomenuo kako UN čini sve da "osigura pomoć Haitiju od trenutka katastrofe".
Djelatnike UN-a u dijeljenju humanitarne pomoći u Port-au-Princeu onemogućavaju ostaci ruševina na cestama i užasno loša prometna infrastruktura zemlje. Međunarodna organizacija za migracije priopćila je kako je u četvrtak morala obustaviti podjelu pomoći iz sigurnosnih razloga.
Prethodni članci:
arti-201001150480006 arti-201001150403006 arti-201001150408006