Ruski predsjednik Vladimir Putin pokušava proglasiti pobjedu u borbi protiv pandemije koronavirusa.
Može li se vjerovati Rusiji?
Naime, objavio je da je Rusija postala prva zemlja na svijetu koja je dala regulatorno odobrenje za cjepivo protiv Covida-19 nakon manje od dva mjeseca testiranja na ljudima, što je Moskva pozdravila kao dokaz umijeća ruskih znanstvenika, prenosi CNN.
Ipak, postavlja se pitanje koliko je to cjepivo sigurno budući da dolazi upravo iz Rusije gdje kritika jednog liječnika na medicinske odluke vlade može završiti kobno po tog liječnika. Može li se vjerovati ruskom cjepivu više nego što se može vjerovati rezultira izbora u Rusiji?
Putina i njegove interese već rutinski podržava čak tri četvrtine glasača. Dok se američki predsjednik Donald Trump voli šaliti kako će na predsjedničkoj funkciji ostati duže nego što mu to dopušta američki ustav, Putin je prošlog mjeseca uz pomoć svojih glasača promijenio ustav. Sada na vlasti može ostati do 2036.
Iako je Trump do sada pokazao veliko poštovanje prema Putinu, a dvojica svjetskih lidera si često iskazuju naklonost, prošlog je mjeseca američka obavještajna služba, zajedno s obavještajnim službama iz Europe objavila da Rusi pokušavaju ukrasti cjepiva protiv koronavirusa i to hakirajući u računalne sustave.
Prerano je za cjepivo
Vijest o tome da su Rusi prvi došli do cjepiva, vrlo vjerojatno nervira Trumpa. Prošlog je tjedna, iako je to bilo protivno svemu što je rekla konvencionalna medicina, američki predsjednik ustvrdio da će imati cjepivo do početka tamošnjih predsjedničkih izbora, dakle, početkom studenog.
Znanstvenici se nikako nisu slagali s Trumpovim optimističnim predviđanjima. Čak i ako sve u testiranju cjepiva prođe u najboljem redu, cjepivo će, prema najbržem scenariju, stići krajem siječnja.
Kritičari kažu da je ruska najava cjepiva rezultat pritiska vlasti koja želi da se Rusija u svijetu prikaže kao znanstvena sila.
Nisu objavljeni detalji istraživanja
Pored toga, Rusija nije ni objavila znanstvene podatke o testiranju i nije moguće utvrditi je li cjepivo zaista sigurno i učinkovito. Neki od stranih medija kazali su da Rusi još uvijek nisu dovršili testiranja.
Unatoč svemu, ruske vlasti tvrde da je najmanje 20 zemalja, kao i neke američke kompanije, izrazilo svoj interes za cjepivo.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, danas se u svijetu klinički testira oko 25 različitih cjepiva, a više od 100 ih je u fazi razvoja.