Čelnici australske Katoličke Crkve obvezali su se u petak da više nikada neće tolerirati pedofilska zlostavljanja ali su odbacili zahtjev da ukinu tajnu ispovijesti kako bi omogućili svećenicima da ukažu na takvo zlostavljanje.
Crkva je odgovorila na konačno izvješće kraljevskog istražnog povjerenstva koje je radilo pet godina na institucionalnim odgovorima na pedofilske zločine.
"Brojni biskupi nisu slušali, nisu vjerovali i nisu djelovali", rekao je predsjednik Konferencije australskih katoličkih biskupa, nadbiskup Mark Coleridge.
"Ti su neuspjesi omogućili neki počiniteljima da čine sve više zločina s tragičnim i ponekad fatalnim posljedicama. Biskupi i čelnici vjerskih redova danas se obvezuju: Nikad više".
Nakon desetljeća pritisaka, australska vlada oformila je istražno povjerenstvo 2012.
Svoje je zaključke objavila prošlog prosinca nakon što su je kontaktiralo više od 15.000 osoba koje su tvrdile da su bile žrtve pedofilskog zlostavljanja koje je uključivalo Crkvu, sirotišta, sportske klubove, škole ili omladinske organizacije.
>> Pedofilija u Čileu: Papa priznao velike greške u procjeni
Više od 4000 institucija dovedeno je u pitanje, među kojima brojne katoličke ustanove, u svjedočanstvima često jako mučnim tijekom javnih saslušanja ili iza zatvorenih vrata.
Među preporukama povjerenstva bila je i ideja da svećenici izdaju ispovjednu tajnu ukazujući na pedofilska zlostavljanja koja bi im na taj način bila ispovijedana.
No, to bi povrijedilo vjersku slobodu te se o tajni ispovijesti "ne može pregovarati", izjavio je nadbiskup Coleridge.
U izvješću je povjerenstvo ocijenilo da je Australija "teško zakazala u ispunjenju zadaće" spram djece tijekom više desetljeća.
Ustvrdilo je da je sedam posto australskih katoličkih vjerodostojnika bilo predmetom optužbi za seksualno zlostavljanje nad djecom između 1950. i 2010. a da te optužbe nisu dovele do istraga. Djeca koja su prijavljivala takva zlostavljanja bila su u najboljem slučaju ignorirana, u najgorem kažnjavana.
Mark Coleridge priznao je da je Crkva počinila "kolosalne greške" u Australiji kao i drugdje u svijetu.
"Znamo da jedino djela, a ne riječi, mogu vratiti povjerenje. Dok se ponovno ne uspostavi povjerenje, sve isprike svijeta samo će promašivati metu".