Ženka morža potopila je rusko mornaričko plovilo nakon što se ono previše približilo mladunčetu tijekom ekspedicije na Arktiku. Članovi Sjeverne flote, zajedno s kolegama iz Ruskog geografskog društva, isplovili su sa Zemlje Franje Josipa prema brodu Altai koristeći gumene čamce. No, mornari su bili prisiljeni skočiti s jednog od njih nakon što ga je ženka morža napala i probušila, javlja Daily Mail.
"Vjerojatno je to učinila bojeći se za svoju mladunčad. Čamac je potonuo, ali tragedija je izbjegnuta zahvaljujući jasnim postupcima vođe odreda. Svi sudionici incidenta sigurno su stigli do obale", piše u izvještaju Geografskog društva, dok je ruska vojska samo priznala napad morža, dodavši kako su "izbjegnute ozbiljne nevolje zahvaljujući jasnim i dobro koordiniranim akcijama vojnika Sjeverne flote, koji su odvukle plovilo od životinja, pritom ih ne ozlijedivši."
Tragom austrougarskih istraživača
Ruska mornarica i Geografsko društvo organizirali su ekspediciju slijedivši korake austrougarskog istraživača Juliusa von Payera, koji je otkrio arhipelag 1873. godine i nazvao ga po caru Franji Josipu. U misiji je navodno korišten i dron, što je također uznemirilo životinju.
Geografsko društvo je ranije izvijestilo o sveprisutnoj opasnosti na Arktiku te predatorima i iznimno hladnim uvjetima.
Agresivni i krupni
Morž može postati vrlo agresivan, a slučajevi prevrtanja plovila često su dokumentirani u ekspedicijskoj literaturi. Osim agresije, odlikuju se i veličinom pa tako prosječna ženka morža teži više od 900 kilograma, što je i više nego dovoljno za svladavanje čamca na napuhavanje.