i nijemci sve stroži /

Mogućnosti migranata sve suženije: Austrija uvodi novi režim, Makedonija diže dvostruku ogradu

Image
Foto: AP

Makedonija je u studenom počela filtrirati migrante i dopušta ulazak na svoj teritorij samo onima koji dolaze iz ratom zahvaćenih Sirije, Iraka i Afganistan

8.2.2016.
17:05
AP
VOYO logo

Austrija će ovaj tjedan početi primjenjivati novi režim za prihvat izbjeglica iz Slovenije te će oni moći ulaziti samo na graničnom prijelazu Šentilj, objavili su u ponedjeljak slovenski mediji koji se pozivaju na izjave austrijskih dužnosnika.

Austrija je jedna od europskih zemalja koja je primila, u odnosu na svoje stanovništvo, najveći broj podnositelja zahtjeva za azilom u 2015.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njezin ministar financija Hans Joerg Schelling zatražio je nedavno također da Europska komisija pomogne Austriji sa 600 milijuna eura kojima bi pokrila dodatne troškove prihvata izbjeglica.

Njemačka u međuvremenu nastavlja s politikom vraćanja sve većeg broja migranata na istok Europe, a prima samo one koji dolaze isključivo s ratom ugroženih područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izbjeglice i migranti do sada su u Austriju ulazili većinom preko Šentilja, no od ovog tjedna oni koji su ulazili preko graničnih prijelaza u pokrajini Koruška bit će preusmjereni na Šentilj, izjavio je glasnogovornik policije Štajerske Fritz Grundnig, a prenosi mariborski dnevnik "Večer".

Ta austrijska pokrajina do sada je, s obzirom na kapacitete u svojim kampovima, bez problema primala oko tisuću migranata na dan, a sada će broj morati udvostručiti ako austrijska vlada ne bi odredila maksimalne dnevne kvote za migrante.

Uvođenje dnevnih kvota nedavno je spominjala ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner u sklopu mjera za smanjenje broja dolazaka. 

Od oko 1000 dnevnih ulazaka migranata Štajerska ih je u prosjeku do sada odbijala 30-ak na dan i to one koji dolaze iz ratom neugroženih područja, ekonomske migrante i osobe za koje smatra da su sigurnosni rizik. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo ih je oko 5 posto zatražilo azil u Austriji, a ostali su se izjasnili za nastavak putovanja do Njemačke.

Budući da je lani zaprimila čak 90-ak tisuća zahtjeva za azil, Austrija je jedna od europskih zemalja s najvećim teretom u sadašnjoj migracijskoj krizi pa želi uvesti dnevne kvote kako bi broj dolazaka smanjila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovensko ministarstvo unutarnjih poslova prošlog je tjedna, nakon najava iz Austrije o uvođenju dnevnih kvota za maksimalno dopušteni ulazak migranata, objavilo da Ljubljana o tome nije službeno obaviještena i da očekuje koordinirano djelovanje dviju država u migracijskoj krizi, kakvo je bilo do sada.

Ako bi Austrija donijela jednostrane mjere u pogledu primanja izbjeglica, Slovenija će djelovati odlučno i dosljedno kako bi zaštitila svoje interese i sigurnost, navodi ministarstvo unutarnjih poslova u priopćenju za javnost.

Makedonija diže dvostruku bodljikavu žicu 

Makedonija je počela podizati dvostruku bodljikavu ogradu na granici s Grčkom, radi boljeg obuzdavanja ilegalnog priljeva migranata, doznaje se od vojnog izvora.

"Nova ograda će biti podignuta paralelno s već postojećom u svrhu otežavanja prolaska migrantima koji iz Grčke ulaze u balkanske zemlje", rekao je dužnosnik makedonske vojske, prenosi AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Želimo migrantima poslati poruku da postoji dvostruka ograda i da odustanu od ilegalnog prelaska", rekao je taj neimenovani dužnosnik.

Makedonija je u studenom počela filtrirati migrante i dopušta ulazak na svoj teritorij samo onima iz ratom zahvaćenih Sirije, Iraka i Afganistana na putu do  zapadne Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova ograda će biti podignuta blizu one postavljene u studenome s dvije strane graničnog prijelaza Gevgelija.

Mjesni mediji navode da će ta ograda biti duga 30 km. Više 68.000 izbjeglica je od početka godine ušlo u zemlje dok je mjesna policija u siječnju spriječila oko 4000 ljudi da ilegalno prijeđu granicu, prema službenim podacima.

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo