Izlazak ratnog zločinca Ratka Mladića pred sud u Haagu među prvim je vijestima svih svjetskih medija.
Telegraph piše kako je Mladić pred sud izašao 16 godina nakon što je optužnica podignuta, te da je optužbe danas, govoreći pred sucem Alphonsom Orieom, nazvao "odvratnima" i "monstruoznima". Telegraph je Mladića nazvao "mesarom od Bosne", koji se pred sudom predstavio kao general. Također navode da se Mladić, tijekom iznošenja optužbi za masakr u Srebrenici, smiješio, te da je na spomen ubojstava dječaka odmahivao glavom. Podsjetili su da je Mladić optužen za genocid, ratni zločin i zločin protiv čovječnosti počinjen u ratu od 1992. do 1995. godine.
CNN: Masakr u Srebrenici najgori u Europi od 2. svjetskog rata
Vijest o Mladiću nalazi se i na naslovnici portala CNN, koji javlja kako je Mladić zatražio više od 30 dana da pročita optužnicu, jer se u njoj nalaze neke riječi za koje nikada nije čuo. Navode kako je u sudnicu ušao s vojničkom kapom na glavi, ali da mu lice nije odavalo emocije. CNN piše da je u ratu u BiH poginulo više od 200 tisuća Muslimana i Hrvata, dok je oko 8 tisuća Muslimana ubijeno u Srebrenici 1995. Srebrenički masakr taj američki medij je okarakterizirao najgorim u Europi od 2. svjetskog rata. Također su istaknuli da je glavni tužitelj Brammertz izjavio da je Mladić bio najmoćnija vojna figura u ratu u BiH.
BBC: Suđenje pratili rođaci žrtava
BBC je pak prateći slučaj u sudnici prenio i izjave rođaka Mladićevih žrtava koji su stajali ispred sudnice. "1995. molila sam ga da pusti mog sina. Saslušao me i obećao mi da će to učiniti. Tada sam mu vjerovala. Danas, 16 godina nakon toga, još uvijek tražim kosti svoga sina", kazala je za BBC Munira Šubašić.
Okupljene u prostorijama svojih udruga u Potočarima i Tuzli, preživjele žene Srebrenice pozorno su pratile prvo pojavljivanje Ratka Mladića pred Haaškim sudom. Mnoge od njih nisu mogle skriti emocije nakon što se Mladićev lik pojavio na televizijskom ekranu.
Među ženama koje su u srebreničkom genocidu izgubile i po nekoliko sinova i drugih članova obitelji zavladao je kratki tajac nakon Mladićeva pojavljivanja u haaškoj sudnici, a potom su uslijedili izljevi emocija. Vratilo ih je to, kažu, u srpanj 1995. godine kada su posljednji put vidjele svoje sinove, braću i muževe. Mladićeve su ih snage pobile u šumama oko Srebrenice, a za posmrtnim ostacima mnogih od njih još uvijek se traga.
"Dobro je što je Mladić izveden pred sud, pa makar to bilo kasno. Trebao se još odavno tamo pojaviti", kazala je jedna od srebreničkih majki Nura Alispahić. Srebreničke žene gotovo su jednoglasno Mladiću zaželjele "dug život i još dužu patnju" jer, kako ističu, nema pravedne presude za ono što im je učinio.
VLM
specijal-201012070191004-ratko mladić
Vezani članci:
arti-201106030107006 arti-201106030011006