U BANJOJ LUCI OBILJEŽEN DAN ENTITETA, DODIK PROVOCIRA: / 'Srpski narod, kao i nekad davno, opet ima dvije države'

Image
Foto: AFP

Proslavu su kritizirali iz američkog veleposlanstva i ured visokog predstavnika ističući da predstavlja kršenje odluka ustavnoga suda BiH.

9.1.2018.
18:27
AFP
VOYO logo

Predsjednik Republike Srpske (RS) MiloradDodik izjavio je u utorak na obilježavanju dana entiteta u Banjoj Luci da je Republika Srpska država, dok su predstavnici Bošnjaka u Srebrenici u deklaraciji ocijenili da je ovaj narod pred nestankom u ovome entitetu.

"Današnje okupljanje je u čast RS, u čast velike ideje da Srbi na ovoj strani Drine uspostave svoju državu. Danas, kao nekad davno, srpski narod ima dvije države, Republiku Srpsku i Srbiju", rekao je Dodik na svečanosti proslave dana RS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavio nove referendume

Pri tome je najavio mogućnost održavanja novih referenduma o statusu toga entiteta i donošenje novog Ustava Republike Srpske. "Nećemo biti pustolovi pa srljati u neizvjesnost, tražit ćemo i čekati jedinstvo svih političkih stranaka. Referendum je naše ustavno i zakonsko pravo, koje nam nitko ne može oduzeti. U predstojećem razdoblju na referendumu ćemo donijeti i novi ustav Republike Srpske, koji je većim dijelom napisan i u skladu je s Daytonskim sporazumom", rekao je Dodik.

Po njegovim riječima najveći problem BiH leži u pokušaju da se zemlja centralizira po mjeri najbrojnijeg naroda - Bošnjaka. "Postojanje visokodecentralizirane BiH, zasnovane na dogovoru sva tri naroda, suština je Daytonskog sporazuma. Takva BiH je godinama sustavno ubijana odlukama visokih predstavnika i ustavnog suda BiH s tri stranca koji su se uvijek stavljali na stranu Bošnjaka i njihovih neumjerenih i neprekidnih zahtjeva za centralizacijom i unitarizacijom", naglasio je Dodik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpredsjednik vlade Srbije NebojšaStefanović izrazio je potporu Srbije kazavši da te veze nitko ne može pokidati. "Poštujemo teritorijalni integritet svake zemlje, ali volimo naše ljude i nitko to ne može oduzeti. Bit ćemo potpora jedni drugima jer je to najbolji način da osiguramo da se svi ljudi koji ovdje žive imaju čemu radovati", rekao je Stefanović.

Datum koji izaziva kontroverze

Dan RS-a 9. siječnja obilježava se u znak sjećanja na prijeratno zasjedanje skupštine bosanskih Srba i uspostavu Republike Srpske početkom 1992. ustavni sud BiH proglasio je neustavnim, a u međuvremenu su srpske vlasti u BiH djelomično korigirale zakon o praznicima te nastavili obilježavati ovaj datum koji izaziva snažne kontroverze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na proslavu Dana RS-a reagirala su brojna bošnjačka udruženja i političari, a u Potočarima, mjestu genocida nad Bošnjacima potpisana je posebna deklaracija.

“Potočarska deklaracija je upozorenje da se građani nesrpske nacionalnosti, a prije svega Bošnjaci, nalaze pred potpunim nestankom na području entiteta RS - isključuju se iz procesa donošenja odluka, njima su zatvorena vrata zapošljavanja u institucijama, aktivno se ohrabruje njihov odlazak i ograničavaju im se temeljna ljudska prava i građanske slobode", stoji u deklaraciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proslavu su kritizirali iz američkog veleposlanstva i ured visokog predstavnika ističući da predstavlja kršenje odluka ustavnoga suda BiH.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo