Ništa više nije kao prije pa se tako i na Wall Streetu, u sjedištu američke i svjetske financijske industrije, dogodilo ono što je dosad bilo nezmislivo.
"Narod protiv Wall streeta!", "Revolucija." "Kaos koji je rasturio burzu." To su udarni naslovi financijskih i ekonomskih portala proteklih dana. Dogodilo se ono što je donedavno bilo nezamislivo - deseci tisuća malih ulagača udružili su se i počeli osvetu protiv velikih Hedge fondova koji su dosad iz svake krize izlazili sve bogatiji i bogatiji. Zaigrali su njihovu igru, kladili se protiv njihovih oklada i nanijeli im gubitak koji već sad iznosi desetak milijardi američkih dolara.
Wall Street puca pod pritiskom. Štreberi nasamarili tržište burze. Pobijedili su Wall Street u njihovoj igri- danima se ne stišava bura oko nevjerojatnog preokreta na američkoj burzi.
"Smiješno je vidjeti kako face s Wall Streeta ne vole kada se njihovi potezi koriste na njima", kazao je Trevor Noah.
"Ako dečki iz investicijskih fondova ostanu bez posla, znam mjesto koje bi moglo zapošljavati. Wall Street nije sretan", komentirao je Stephen Colbert.
"Dospio sam od nikakvog nerazumijevanja tržišta dionica, do kompletnog nerazumijevanja tržišta", izjavio je pak James Corden.
GAMESTOP- lanac trgovina koji prodaju video igrice bio je korak od propadanja. Prvo ih je ubila digitalizacija, a onda i korona kriza. Pa su se investitori i dioničari kladili na propast lanca dućana misleći da će, kao i inače, zaraditi- ali je dionica Gamestopa umjesto propasti doživjela ponovno rođenje.
"Zadnjih pola godine su se skupili klinci pogođeni krizom 2008., kad su zbog utjecaja financijskih institucija izgubile svoju perspektivu, i sada vide da su pronašli način da im vrate. Da budu na dobitnoj strani", pojasnio je Marko Juričić iz Hrvatske gospodarske komore.
I dobili su- nasamarili velike igrače u njihovoj igri. Kako točno- za pomoć smo pitali ekonomskog stručnjaka Vuka Vukovića.
"Kad se kladiš na pad cijene dionica, ti ih nemaš, moraš ih posuditi. To radiš tako da posudiš od neke institucije, brokerske kuće, posudiš, platiš naknadu i odmah ih prodaš. Ako cijena krene padat, ti zarađuješ ovisno koliko je pala i tako sa zarađenim novcem te dionice vračaš. A sebi spremiš u džep dobitak. Tako je", pojasnio je Vuković.
Ali ovoga puta se to nije dogodilo. Umjesto zarade, milijarde gubitaka. Jer ključ je u tome da se posuđene dionice moraju vratiti.
"Ovo je cijena od 40 dolara s koliko su ulazili i cilj je bi 20 dolara da padne i onda su do tu zaradili, ako cijena padne na nulu, onda je maksimalna zarada. Ako se dogodi da cijena padne na 0, zarada je 100 posto. Znači ovo je bio plan, a dogodilo se ovo. Ovo pokazuje koliko su bili izloženi riziku gubitka, ako cijena počne rasti. Sad je cijena u petak bila 325 dolara, a gubici su 70 milijardi dolara", kazao je Vuković.
U jednome trenutku, dionice skoro propale kompanije podigle su se za 822 posto. Onda je Wall Street zabranio daljnju prodaju kako bi se zaštitilo brojne investitore koji su izgubili milijune. Da postoje dvostruka pravila i da treba dati podršku ekipi koja je nasamarila burzu, poručio je pravi vuk s Wall streeta.
"Ova je podrška poklon svima koji su uspjeli izvesti nemoguće. Izgurali ste investicijske fondove. Cijelu sam karijeru proveo boreći se s njima. Nekoliko sam ih puta skoro pobijedio, ali vi ste uspjeli", poručio je Vuk s Wall Streeta Jordan Belfort.
I tako su skupina malih ulagača udružena na socijalnoj mreži Reddit, putem aplikacije Robin Hood kupovali dionice ne samo Gamestopa, već i Blackberrya, Nokije i ostalih kompanija koje je vrijeme gotovo pregazilo. I dok će neki od njih nešto iz ovoga i zaraditi, svi prenose- nije bilo samo do novca, već o pobjedi nad sustavom.