VELIKO SRCE /

Muž poznate glumice kaže da će dati 100 milijuna eura za Notre Dame, još jedan milijarder nudi 200 milijuna!

François-Henri Pinault za donaciju se odlučio samoinicijativno, a za obnovu su već počeli skupljati i građani

16.4.2019.
9:06
VOYO logo

Francuski milijarder François-Henri Pinault izjavio je da će donirati stotinu milijuna eura za obnovu katedrale Notre Dame, koja je skoro u potpunosti nestala u osmosatnoj vatrenoj stihiji, čiji se uzrok još pokušava otkriti.

"Moj otac i ja odlučili smo sudjelovati u potrebnoj rekonstrukciji Notre Dame", izjavio je Pinault, inače prvi čovjek luksuzne grupacije Kering, pod kojom su Gucci i Saint Laurent.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatima je ovih dana poznat zbog činjenice što njegova supruga Salma Hayek-Pinault u Rovinju snima film "The Hitman's Wife's Bodyguard".

Za donaciju se odlučio samoinicijativno, a ne zbog predsjednika Emmanuela Macrona, koji je pozvao ljude da daju novac za obnovu, što je mnoge razbjesnilo jer smatraju da se uz više brige od strane države mogla spriječiti tragedija. Naime, Crkva je upozoravala na dotrajalost Notre Dame duže vrijeme. Kako god, osim Pinaulta, javio se još jedan velikodušni donor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BernardArnault, čelnik LVMH grupacije iza koje su Louis Vuitton, Christian Dion, Sephora, Fendi... odlučio je donirati čak 200 milijuna eura za obnovu Notre Dame!

Image

Jutro nakon nezapamćene katastrofe! Zastrašujući prozori iz Pariza - ovako danas izgleda Notre Dame

Image

Jutro nakon nezapamćene katastrofe! Zastrašujući prozori iz Pariza - ovako danas izgleda Notre Dame

U požaru je prvo izgorio toranj, koji se potom srušio, a ubrzo i cijeli krov. Vatrogasci su uspjeli spriječiti rušenje glavnog zvonika te pokušali spasiti vjerske relikvije i neprocjenjiva umjetnička djela. Jedan vatrogasac je u požaru teško ozlijeđen i on je zasad jedina prijavljena žrtva. Sva umjetnička djela koja su spašena iz Notre-Damea prenesena su u Gradsku vijećnicu, tamo će biti pod ključem i sigurna, no čim se uspije sve organizirati, bit će premještena u Louvre.

Katedrala je izgrađena u 12. stoljeću, privlači milijune posjetitelja svake godine. Smještena je u srcu Pariza, na otoku Île de la Cité. Na popisu je svjetske baštine UNESCO-a. Prema pisanju francuskih medija, uzrok požara mogao bi biti povezan s renovacijom katedrale, a izbio je oko 18:50 sati.

Sama katedrala je gotičko remekdjelo, a kamen temeljac za nju položen je 1163. za vladavine Luja VII, u vrijeme kada se srednjovjekovni Pariz širio u broju stanovnika i jačao kao političko i ekonomsko središte francuskog kraljevstva. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradnja se nastavila veći dio idućeg stoljeća, a do velike rekonstrukcije i gradnje dodataka dolazi u 17. i 18. stoljeću. Kameni radovi na pročelju i vitraji oživotvoruju slike i pouke iz Biblije.

Građevinom dominiraju dva obrubljena zvonika iz 13. stoljeća. Takozvani "bourdon", najveće zvono, naziva se "Emmanuel". Do vrha zvonika vodilo je 387 stuba, koje su posjetitelje vodile kroz galeriju himera, mitskih stvorenja sastavljenih od više životinja. Najpoznatija od njih je vodoriga koja sjedi na vrhu katedrale i promatra Pariz glavom naslonjenom o dlanove. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Victor Hugo iskoristio je katedralu kao mjesto radnje svoga romana "Zvonar crkve Notre-Dame". Grbavac Quasimodo, glavni lik, izaziva strah Parižana  svojom nakaznosti. Utočište nalazi u katedrali gdje postaje zvonar. Po romanu je snimljeno nekoliko igranih i animiranih filmova.

U posljednjem požaru ostala je sačuvana Riznica u kojoj se nalazi Kristova Trnova kruna koja se vjernicima predstavlja na Veliki petak. Ostao je sačuvan i komad Kristovog križa, kao i još neke uskrsne relikvije. 

Popularne vodorige s demonima, koje su izgrađene od kamena su pucale te se ne zna hoće li 'preživjeti'. 12 apostola koji su okruživali tzv. strijelu katedrale Notre Dame, a koji su se nalazili u tornju koji je potpuno izgorio, s popadali i ne zna se u kakvom su stanju. 

Za poznate rozete koje su, bile skinute s pročelja u Drugom svjetkom ratu pa vraćene 1960., još uvijek se ne zna u kakvom su stanju. Također se ne zna što će biti s orguljama koje imaju 8000 cijevi. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poznato je kako je veliki požar preživjelo 16 kamenih kipova koji su prije mjesec dana poslani na restauraciju. 

fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo