AFERA KOJA JE ZATRESLA SVIJET: /

Ovo su svjetski lideri koji su na offshore računima sakrili milijune od poreznika

Image
Foto: AFP
4.4.2016.
9:38
AFP
VOYO logo

Ovo ogromno curenje dokumenata zasluga je anonimnog zviždača, koji je pristupio Süddeutsche Zeitungu i poslao im dokumente. Direktor ICIJ-a, Gerard Ryle, rekao je da će ti dokumenti "vjerojatno biti najveći udarac offshore poslovanju u povijesti". Afera je dobila i ime - #‎PanamaPapers‬.

Image
PROCURILI POVJERLJIVI DOKUMENTI: /

Razotkriveno kako diktatori i drugi bogataši peru i skrivaju novac!

Image
PROCURILI POVJERLJIVI DOKUMENTI: /

Razotkriveno kako diktatori i drugi bogataši peru i skrivaju novac!

U dokumentima se pojavljuju imena 12 aktualnih ili bivših svjetskih vođa, te 140 političara i dužnosnika iz cijelog svijeta. Ime ruskog predsjednika Vladimira Putina ne nalazi se među ljudima koji su koristili usluge Mossack Fonesca, ali tu su zato brojni njegovi prijatelji i suradnici koji ne bi mogli dobiti neke poslove da ih ruski vladar nije osobno odobrio. Dokumenti pokazuju da su oni preko tajnih tvrtki i banaka na offshore računa pospremili više od dvije milijarde dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Screenshot

Osim njih, tu su i nogometaš Lionel Messi, glumac Jackie Chan, 29 milijardera s Forbesove liste 500 najbogatijih, te primjerice član FIFA-ine etičke komisije, Juan Pedro Damiani.

Predsjednici i šefovi država

1. Predsjednik Argentine, Mauricio Macri

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Argentinski predsjednik Mauricio Macri spominje se u dokumentima tvrtke Mossack Fonesci kao jedan od direktora tvrtke Fleg Trading, zajedno sa svojim ocem i bratom. U svojim imovinskim karticama ni kao predsjednik ni kao gradonačelnik Buenos Airesa, Macri nije spominjao povezanost s tom kompanijom.

Njegov glasnogovornik je na upit ICIJ-a odgovorio da predsjednik nema vlasničkog udjela u toj tvrtki te da je stoga nije ni navodio u imovinskim karticama.

2. Kralj Saudijske Arabije, Salman bin Abdulaziz bin Abdulraman Al Saud

Image

Kralj Salman Bin Abdel Aziz Al-Saud (lijevo) i njegov brat, princ Sattam

Salman bin Abdulaziz bin Abdulraman Al Saud postao je kralj Saudijske Arabije 2015. godine. Za vrijeme vlasti njegovog brata Abdule, bio je ministar obrane, zamjenik premijera i guvernera glavnog grada Rijada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putem offshore kompanija dizao je hipoteke za kupovine luksuznih vila u središtu Londona, vrijednih 26 i osam milijuna dolara, a bio je i "glavni korisnik" jahte Erga registrirane na offshore kompaniju Crassus Limited.

3. Predsjednik Ukrajine, Petro Porošenko

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko

Aktualni predsjednik Ukrajine, milijarder Petro Porošenko vlasnik je tvornica automobila, brodogradilišta, TV postaje i najveće tvornice slatkiša u zemlji.

2014. godine, dok su ruske snage ulazile u Ukrajinu, Porošenko je postao jedini dioničar Prime Asset Partners Limited, tvrdke koju je osnovala Mossack Fonseca na Britanskim Djevičanskim Otocima. Kako je tijekom predsjedničke kampanje Porošenko obećao prodati vćeinu svojeg poslovnog carstva, prebacio ga je na Prime Assets Capital.

4. Premijer Islanda Sigmundur Davíð Gunnlaugsson

Islandski premijer Sigmundur Davíð Gunnlaugsson vrlo je zanimljivo ime na ovome popisu. On je bivši novinar koji je predvodio kampanju protiv pomoći bankama usred financijske krize 2008. godine. 2009. godine je ušao u islandski parlament, a 2013. godine svoju Progresivnu stranku poveo u izbornu pobjedu te je s 38 godina postao najmlađi premijer Islanda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On i supruga bili su vlasnici kompanije Wintris Inc. sa sjedištem na Britanskim djevičanskim otocima koja je držala gotovo četiri milijuna dolara vrijedne obveznice triju islandskih banaka u stranom vlasništvu. Te su banke propale 2008. godine, kada je Gunnlaugsson vodio kampanju protiv izbavljivanja stranih banaka. Nije međutim jasno je li islandski premijer profitirao ili izgubio novac zbog svojih političkih stavova.

Ulaskom u parlament nije prijavio vlasništvo u Wintrisu koje je prodao supruzi za jedan dolar na zadnji dan 2009. godine. U jednom je intervjuu kazao da nikad nije bio vlasnik offshore kompanije, a njegov je glasnogovornik izjavio da su premijer i njegova supruga uvijek poštivali islandske zakone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Predsjednik Ujedinjenih Arapskih Emirata Kalifa bin Zajed Al Nahjan

Emir Abu Dabija i predsjednik Ujedinjenih Arapskih Emirata, šeik Kalifa bin Zajed Al Nahjan jedan je od najbogatijih ljudi na planetu.

Bogate, međutim, muče porezi, pa je šeik na Britanskim Djevičanskim Otocima imao najmanje 30 offshore kompanija. Sve je otvorila tvrtka Mossack Fonseca. Kor te je tvrtke držao mnogobrojne luksuzne nekretnine u skupim londonskim četvrtima, vrijednih ukupno najmanje 1,7 milijardi dolara, za koje je dobio kredite londonskih podružnica Nacionalne banke Abu Dabija i Royal Bank of Scotland.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Bivši premijer Gruzije Bidzina Ivanišvili

Image

Milijarder Bidzina Ivanišvili bio je kratko premijer Gruzije, a i dalje vuče konce na tamošnjoj političkoj sceni. Vlasnik je Lynden Managementa Ltd, kompanije sa sjedištem na Britanskim djevičanskim otocima. Kompaniju je za njega otvorila banka Credit Suisse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivanišvili se u ožujku tužiteljima u Ženevi obratio tvrdeći da je žrtva prijevare bivšeg zaposlenika te banke. U odgovoru na #PanamaPapers skandal odvjetnička tvrtka iz Švicarske koja zastupa Ivanišvilija je odgovorila da on "želi biti trasnparentan oko svog korištenja offshore kompanija", te je navela da banke poput Credit Suisse "sistematski nude otvaranje offshore kompanija svojim klijentima mčak i ako one nisu u interesu klijenata".

7. Bivši premijer Iraka Ajad Alavi

Ajad Alawi, bivši je irački premijer i potpredsjednik. Nekadašnjeg protivnika režima Sadama Huseina na vlast su doveli iz Londona, gdje je živio nakon što je otišao iz Iraka, Amerikanci nakon invazije Iraka i svrgavanja diktatora Huseina. Preko offshore tvrtki koje se spominju u dokumentima Mossack Fonsece imao je u vlasništvu dvije nekretnine u Londonu.

U odgovoru na skandal je napisao da je sav porez platio na vrijeme, a da je kuću u Londonu kupio preko offshore tvrtke iz sigurnosnih razloga, nakon atentata na njega 1978. godine, za koji se vjeruje da je naredio Sadam Husein.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

8. Bivši premijer Jordana Ali Abu al-Rageb

Inženjer i poslovni čovjek Ali Abu al-Rageb bio je premijer Jordana i ministar obrane te zemlje od 2000. do 2003. Dokumenti koji su procurili u javnost pokazuju da je bio direktor nekoliko offshore kompanija, te vlasnik drugih, registriranih na Sejšelima. On i supruga postali su direktori Jaar Investmentsa sa sjedištem na Britanskim djevičanskim otocima samo nekoliko mjeseci prije nego je dao ostavku na poziciju premijera 2003. godine, te kasnije još jedne tvrtke, sa sjedištem na istom otočju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktivnosti ove kompanije nisu otkrivene, no Jaar Investments imao je račun u Arab Bank iz Ženeve, a njegova djeca su bila navedena kao direktori nekoliko offshore tvrtki koje su preko rčauna u Arab Banku investirale u Jordanu.

Na upit novinara, bivši jordanski premijer se nije oglasio.

9. Bivši premijer Katara Hamad bin Jasim bin Jaber Al Tani

Image
Foto: AFP, VALERY HACHE

Al-Mirqab - 300 milijuna dolara vrijedna jahta bivšeg katarskog premijera Jasima bin Jabera al-Tanija

Šest godina je Jasim bin Jaber Al Tani držao izrazito visoke funkcije u kataru, kao premijer, ministar vanjskih poslova i šef Katarske investicijske agencije, jednog najvećih takvih fondova na svijetu. Šeik milijarder bio je glavna osoba za sve, od rata u Siriji do velikog biznisa. Otišao je s funkcija dolaskom novog emira 2013. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2002. godine kupio je tvrtku na Britanskim djevičanskim otocima i tri kompanije na Bahamima kroz koje je držao udjele i vezove u lukama u Španjolskoj, te na koju je glasila njegova superjahta, 300 milijuna dolara vrijedan Al-Mirqab. Osim toga imao je i četiri panamske kompanije koje su držale račune u bankama u Luksemburgu, u vrijeme kada je (2011. godine) Katar počeo investirati u tu zemlju. U dvije je od njih bio vlasnik zajedno s tadašnjim emirom

10. Bivši emir Katara Šeik Hamad bin Kalifa Al Tani

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šeik Hamad bin Kalifa Al Tani vladao je energentima bogatim Katarom od 1995. do 2013. kada je prepustio vlast svome sinu. Vlasti se inače domogao tako da je svrgnuo oca dok je bio na putu u Švicarskoj.

Dokumenti iz afere #PanamaPapers pokazuju da je osim dvije kompanije koje su imale depozite u luksemburškoj poslovnici Bank of China, s bivšim premijerom, maloprije spomenutim Jasimom bin Jaberom Al Tanijem.

Nakon odlaska s vlasti, 2014. godine je preko odvjetnika u Luksemburgu kontaktirao Mossack Fonsecu oko kupovine offshore kompanije na Britanskim Djevičanskim Otocima koja je imala račun u Luksemburgu i udjele u dvije kompanije u Južnoj Africi.

11. Bivši predsjednik Sudana Ahmad Ali al-Mirgani

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ahmad Ali al-Mirgani bio je demokratski izabrani predsjednik Sudana od 1986 do puča 1989. godine. Umro je 2008. u Egiptu gdje je potražio utočište nakon što je svrgnut s vlasti.

Bio je vlasnik kompanije Orange Star Corporation s Britanskih Djevičanskih Otoka. Tvrtka je odmah nakon što je otvorena 1995. ušla u dugoročni najam stana u londonskom Hyde Parku. U vrijeme smrti njegova je kompanija imala aktivu vrijednu 2,72 milijuna dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

12. Osuđeni bivši ukrajinski premijer Pavlo Lazarenko

Pavlo Lazarenko dospio je svojedobno na listu najkorumpiranijih političara na svijetu Transparency Internationala. 2004. godine u SAD-u je osuđen na osam godina zatvora zbog pranja novca. Tužitelji su tvrdili da je ukrao najmanje 200 milijuna dolara od Ukrajine. Nakon što je pušten 2012. godine američke su mu vlasti oduzele svu imovinu, među kojima su vila u Kaliforniji i Picassova litografija, a Švicarska mu je oduzela 6,6 milijuna dolara koje je tamo sakrio te ga je u odsutnosti osudila na 9 godina zatvora zbog korupcije.

Lazarenkove offshore kompanije bile su višekratno predmet istraga zbog korupcije. Tri je puta policija na Britanskom Djevičanskom Otočju pretraživala urede Mossack Fonsece. Američke vlasti još traže 250 milijuna dolara s njegovih prekomorskih računa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PROCURILI POVJERLJIVI DOKUMENTI: Razotkriveno kako diktatori i drugi bogataši peru i skrivaju novac!

djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo