Ukoliko njemački ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer odluči početi s primjenom novog plana za odbijanje migranata s njemačkih granica to bi mogao biti kraj za vladu Angele Merkel, koja bi zbog toga bila primorana smijeniti ga.
Evo što kažu njemački analitičari
Smatraju to njemački analitičari koji tvrde da bi u ovom slučaju Merkel mogla izgubit većinu u parlamentu što bi pak otvorilo put za nove parlamentarne izbore. Kancelarka se na njima, kako prenosi Večernji list, biše ne bi mogla kandidirati za novi mandat.
Nijedna strana zasad ne popušta u klinču koji je izbio kada je ministar Seehofer (CSU) odlučio početi provoditi novi plan prema kojemu bi njemačka policija na granicama odbijala tražitelje azila koji su već registrirani u drugim državama članicama EU kroz koje su prošli na putu do Njemačke. Kancelarka Merkel (CDU) taj je plan odbila podržati apelirajući na to da treba pričekati da se na razini EU dogovori zajedničko rješenje, odnosno reforma azilantske politike.
Ne pronađe li se kompromis, bavarska stranka CSU mogla bi se razići od sestrinske CDU. Tim više što je prema istraživanju javnog mnijenja koje je objavio dnevni list Die Welt većina Nijemaca sklonija upravo Seehoferovoj politici odbijanja tražitelja azila na granicama (48,7 posto). Politiku otvorenih vrata Angele Merkel podržava 32,2 posto njemačkih građana.
A što će to značiti za Hrvatsku?
Sve se to događa u vikendu u kojem je austrijski kancelar Sebastian Kurz, čija zemlja od 1. srpnja predsjeda Vijećem Europe, ugostio hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, premijera Crne Gore Duška Markovića i premijerku Srbije Anu Brnabić. U dogovoru s njima želi ojačati borbu protiv ilegalnih migracija, te učvrstiti vanjske granice EU. Hrvatska u tom odnosu snaga ističe kako ne želi postati hot spot, dok bi Srbija istovremeno trebala početi primjenjivati skraćeni postupak readmisije migranata.