PROMET BLOKIRAN /

Migranti iz Srbije pješice krenuli prema Hrvatskoj, policija ih zaustavila i vratila u Šid

Oko 150 izbjeglica krenulo je danas iz prihvatnog centra u Šidu prema autocesti, želeći nastaviti svoj put prema Hrvatskoj. Policija ih je zaustavila te ih pokušava vratiti natrag

21.2.2016.
13:27
VOYO logo

Između 120 i 150 izbjeglica krenulo je u nedjelju iz prihvatnog centra Šid prema autocesti želeći nastaviti put prema Hrvatskoj. Zaustavljeni su u selu Adaševci, gdje su počeli mirno prosvjedovati - sjeli su na cestu i zaustavili promet.

Ubrzo ih je policija mirno vratila u Šid u prihvatni centar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policajci su neslužbeno potrvrdili RTS-u da migranti nisu bili nasilni, sklonjeni su sa ceste, a oko njih je, kako tvrdi RTS, bilo raspoređeno desetak policajaca.

Kako RTS neslužbeno doznaje navodno se radi o migrantima koje hrvatska policija ne pušta preko granice mada tvrde da su iz Sirije, Iraka i Afganistana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbiju je, vlakom kojim hrvatska policija migrante prevozi iz Šida, napustilo više od 600 migranata, a u prihvatnom centru je ostalo oko 500.

Beogradski elekronički mediji u međuvremenu prenose priopćenje grčke policije da je Makedonija zatvorila svoju južnu granicu s Grčkom za afganistanske migrante, a propušta samo državljane Iraka i Sirije, te tvrdnje makedonske policije da je i Srbija zatvorila svoju granicu s Makedonijom, što je Beograd službeno demantirao.

"Granice su otvorene. Republika Srbija nije ni na koji način zatvorila granicu prema Makedoniji, prema Bugarskoj niti prema bilo kojoj drugoj državi. Svatko, u skladu s pravilima koja su uspostavila Austrija i Slovenija, ima prava da se kreće. Srbija ne odlučuje o načinu i kretanju, tko i kako može proći preko njezina teritorija, a da nije konzultirala države koje su iza nas na migrantskoj ruti", izjavio je ministar rada i socijane skrbi Aleksandar Vulin.

Prema izvješćima s juga Srbije, u prihvatni centar u Preševu, uz granicu s Makedonijom, tijekom noći je stiglo oko 500 migranata, a u tijeku je njihovo registriranje nakon čega će vlakom i autobusima krenuti perma Šidu, navodi RTS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Makedonija zatvorila granicu s Grčkom za Afganistance

Afganistanski migranti na putu prema sjeveru Europe u nedjelju ujutro nisu mogli ući u Makedoniju preko graničnog prijelaza Idomeni na sjeveru Grčke, objavio je grčki policijski izvor.

"Jutros smo upozoreni da makedonske vlasti neće puštati Afganistance", rekao je taj izvor za AFP. Makedonci su argumenirali svoje stajalište odlukom Srbije da također zatvori rutu građanima Afganistana,  dodao je taj izvor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Makedonija je početkom studenog uvela profilaciju i počela puštati samo Afganistance, Sirijce i Iračane kao osobe koje dolaze iz zona sukoba.

Više od 4.000 izbjeglica čeka u nedjelju ujutro na prijelazu Idomeni kako bi prešli u Makedoniju. Nije poznato koliko među njima ima Afganistanaca koji nisu više među državljanima onih zemalja za koje je EU ocijenila da mogu ući i biti raspoređeni na teritoriju njezinih zemalja.

Grčka već tjednima pokušava zaustaviti zatvaranje svoje sjeverne granice za izbjeglice koji prolaze preko njezina teritorija.

Migranti sve više prolaze kroz žicu prema Mađarskoj

Mađarska policija kaže da sve veći broj migranata prolazi kroz ili preko žice podignute kako bi ih zaustavila na granici sa Srbijom, piše u nedjelju BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U siječnju je 550 ljudi uhvaćeno kako pokušava prijeći u Mađarsku, dok ih je u prosincu bilo 270. Više od 1200 migranta uhvaćeno je u prvih dvadeset dana veljače.

Mađarska je dovršila podizanje četiri metra visoke i 175 kilometara duge žice na granici sa Srbijom u rujnu prošle godine, a broj migranata nakon toga drastično je pao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, sada ih sve više uspijeva proći, bilo da režu žicu ili se uspiju popeti preko nje. Većina njih je iz Pakistana, Irana i Maroka, zemalja iz kojih se izbjeglice više ne primaju preko drugih ruta.

Iako puno manje migranata ulazi u Mađarsku nego primjerice u Austriju, povećanje njihova broja brine mađarske vlasti, piše BBC.

Kada se ilegalno nađu u Mađarskoj, izbjeglicama prijeti deportacija ili kazneni postupak.

fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo