obećavajući rezultati /

Merckova Covid tableta kod nekih pacijenata gotovo upola smanjuje rizik od hospitalizacije. Evo kako se primjenjuje

Image
Foto: Shutterstock

Ako regulatorna tijela daju zeleno svjetlo, nova Covid tableta mogao bi biti prvi oralni lijek za SARS-CoV-2

1.10.2021.
18:55
Shutterstock
VOYO logo

Multinacionalna znanstvena i tehnološka kompanija Merck izjavila je u petak da su razvili lijek za oralnu upotrebu koji će za neke pacijente koji pate od blagih simptoma Covida smanjiti rizike hospitalizacije za čak 50 posto, prenosi CNBC.

Radi se o lijeku molnupiravir koji će se primjenjivati oralno, a analiza treće faze pokazala je da je 7,3 posto pacijenata liječenih sa molnupiravirom hospitalizirano unutar 29 dana. Oni koji su primili placebo, njih 14,1 posto preminulo je do 29. dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Pogled na nas sa sjevera /

Austrijski Kurier: Hrvatskoj zvoni alarm, ima rekordan udio hospitaliziranih na respiratoru. Srbija tužan broj 1 u Europi

Image
Pogled na nas sa sjevera /

Austrijski Kurier: Hrvatskoj zvoni alarm, ima rekordan udio hospitaliziranih na respiratoru. Srbija tužan broj 1 u Europi

Unutar istog vremenskog razdoblja, nije prijavljen nijedan smrtni slučaj pacijenata koji su primili spomenuti lijek. U trećoj kliničkoj fazi ispitivanja sudjelovalo je 775 pacijenata te je kod svih laboratorijski utvđena prisutnost zaraze koronavirusom. Unutar pet dana simptoma, nasumično su primali placebo ili molnupiravir.

Nijedan sudionik nije bio cijepljen i imao je barem jedan faktor zbog kojeg su bili u rizičnoj skupini. Najčešći su bili pretilost, dijabetes, srčane bolesti i starost iznad 60 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treća klinička faza provedena je na više od 170 mjesta, uključujući SAD, Brazil, Italiju, Japan, Tajvan itd.

Ključna razlika između remdesivira i molnupiravira

Virusni imunolog dr. Luka Čičin-Šain, voditelj Odjela za virusnu imunologiju u Helmholtz centru za infektivna istraživanja u Braunschweigu, objasnio je o kakvom je točno lijeku riječ i zašto budi nadu.

''Riječ je o lijeku koji je po svom djelovanju sličan remdesiviru koji se već koristi u liječenju covida-19, i koji blokira replikaciju virusnog genoma. Molnupiravir je, također, analog nukleotida, a virusnu replikaciju ometa tako da se ubacuje u lanac virusne mRNA kad se virus razmnaža čime nastaju nepotpuni lanci koji se ne mogu dalje razmnažati'', kazao je Čičin za Jutarnji list dodavši da je ključna razlika u tome što se remdesivir mora davati intravenski. On se stoga primjenjuje u trenutku kada je bolest već uznapredovala.

''Za razliku od remdesivira, molnupiravir se prima kao tableta i može ga se početi davati i u ranijim fazama bolesti, što je korisno jer se time sprječava da se virus proširi po plućima, što budi nadu da bi njegov učinak mogao biti bolji'', kazao je Čičin Šain.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Merck planira tražiti odobrenje za hitnu upotrebu tog lijeka u SAD-u. Ako regulatorna tijela daju zeleno svjetlo, nova Covid tableta mogao bi biti prvi oralni lijek za SARS-CoV-2.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo