Napade i psovke Angela je doživjela već u osnovnoj školi.
"Neki drugi učenici su me posprdno nazivali 'cigankom', tukli su me, uzimali su mi novac i hranu. To me je stvarno teško pogodilo", govori za Deutche Welle 25-godišnja Romkinja prisjećajući se prvih školskih dana u Kölnu.
Slična iskustva imao je i Emanuel koji je u osnovnu školu u Rumunjskoj. "Mama je stalno prala moju odjeću, kako bih bio čist, ali to nije ništa pomagalo, za druge sam uvijek bio prljav. Zbog toga nitko nije htio sjediti pokraj mene".
Ponižavanje se nastavlja
Ponižavanje se nastavlja i dalje kroz život, u traženju posla, stana... To sve ima vrlo tešk posljedice za psihičko zdravlje i za vjeru u samog sebe.
"Mnogi mladi prikrivaju svoj identitet zbog diskriminacije kojoj su bili izloženi", govori Merdjan Jakupov, izvršni direktor organizacije roma za mlade Amaro Dom (Naš put) iz Berlina. To je jedna od središnjih tema kojom se bavi njegova organizacija.
Prisutstvo u javnosti
Kako bi smanjili predrasude i probili barijere, udruženje je prije čeriri godine pokrenulo projekti "Dikhen amen" što na romskom zanači "Pogledajte nas". Tu se redovno susreću mladi Romi koji uz pomoć trenera vježbaju kako se osloboditi raznih predrasuda, a glavni cilj je osnažiti te mlade ljude.
Anticiganizam
Sliku koju većina ima o Romima nije jednostavno promijetniti jer, predrasude su kod mnogih duboko ukorijenjene, a pojedini mediji ih dodatno potiču svjesno ili nesvjesno.
"Kada se dogodi nešto negativno, onda svi dođu o tome
izvještavati, a kada je nešto pozitivno, onda nema nikoga",
govori za
Deutche Welle Éva Ádám koja je u udruzi
zadužena za pedagoške teme i programe. Zbog toga mnogi
prešućuju
svoje podrijetlo čak i ako imaju posao i stan. Na konferenciji su
mladi ljudi učili kako se pokazivati, a ne skrivati, unatoč
iskrivljenim predodžbama o Romima.