Ljudski strahovi zbog tehnoloških promjena i radnih mjesta koja nestaju moraju biti ozbiljno uzeti u obzir, rekli su francuski predsjednik Emmanuel Macron i njemačka kancelarka Angela Merkel u utorak na obilježavanju stogodišnjice Međunarodne organizacije rada (ILO).
"Do danas nismo uspjeli dokazati da je tehnologija donijela društveni napredak", rekao je Macron na konferenciji ILO-a u Ženevi.
Tvrtke i vlade moraju dokazati da koristi tehnološkog napretka ne uzrokuju više prekarnih poslova i manje radničkih prava, kazao je Macron.
Ozbiljni politički izazovi
Merkel je poručila da su mnogi ljudi zabrinuti idu li njihove vještine u korak s tehnološkim promjenama, hoće li njihovi poslovi biti potrebni u budućnosti i gdje će moći pronaći novi posao, ako sadašnji postane suvišan.
"To su velika i ozbiljna pitanja i zato su ta pitanja veliki i ozbiljni politički izazovi", rekla je Merkel.
ILO je osnovan 1919., nakon Prvog svjetskog rata kako bi promicao socijalnu pravdu i radnička prava kao način za osiguranje globalnog mira.
Kroz pregovore između vlada, sindikata i poslodavaca, ILO je izradio skoro 190 sporazuma i više od 200 preporuka o radničkom zakonodavstvu, uključujući konvencije o pravu na osnivanje sindikata i konvencije protiv diskriminacije, prisilnog rada te dječjeg rada.
'ILO je vrhunski primjer međunarodne suradnje'
Merkel i Macron su istaknuli ILO kao vrhunski primjer međunarodne suradnje u vrijeme kada su zemlje poput SAD-a izazov za načelo uzajamnih ustupaka u diplomaciji.
"Nitko ne dobiva 100 posto u kompromisu, ali kompromisi nam, uopće, omogućuju da napredujemo", rekla je Merkel.