Po podacima iz 2010. godine, u Luksemburgu je registrirano više od 1.900 investicijskih fondova koji su posjedovali neto imovinu od 928 milijardi eura. Privlačnost zemlje za svaku važniju banku ili osiguravajuću kuću leži u tome što su ugradili europsku direktivu iz 1985. u svoj pravni sustav, te tako postali prva europska zemlja iz koje su investicijski fondovi locirani u njoj mogli bez posebne pravne procedure distribuirati svoje proizvode u sve države Europe.
Iako je u razdoblju krize eura nakon 2008. godine gospodarstvo Luksemburga doživjelo pad, mada ne ozbiljan kao u nekim drugim članicama EU, zemlju ipak čekaju novi izazovi. Naime, MMF je sredinom 2012. ocijenio da će izazov za zemlju biti čuvanje ekonomske stabilnosti ograničavanjem ranjivosti u financijskom sektoru. Konkurenciju im čini Irska, odnosno Dublin, koji, po napisima Financial Timesa, također uspješno privlači investitore koji nisu zadovoljni razinom zaštite u Luksemburgu.
Iako se ekonomska struktura ove bogate državice zasniva prije svega na bankarstvu i osiguranjima, ima i jaku industriju čelika (sirovine za proizvodnju se sada uvoze), a važna grana gospodarstva je i proizvodnja vina.
Zanimljivosti o ovoj zemlji pogledajte u našoj INFOGRAFICI.
http://file.net.hr/danas/i/swf/EU2013-karta596x500-02.swf
NAZIV ZEMLJE: Luksemburg
ČLANICA OD: 1952.
GLAVNI GRAD: Luksemburg BROJ STANOVNIKA: 500.000 PROSJEČNA PLAĆA: oko 2.400 €
BDP PO GLAVI STANOVNIKA: 82.065 € EUROZONA: DA SCHENGEN: DA
NACIONALNO JELO: Judd mat Gaardebounen (svinjetina s bobom), Gromperekichelcher (palačinke od krumpira, pržene s peršinom i lukom), šunka Éisleker (marinirana pa dimljena šunka) NACIONALNO PIĆE: pivo Bofferding i vino
SLAVNI: Robert Schuman (političar, autor Schumanovog plana, predsjednik Europskog parlamenta), Jean-Claude Juncker (političar, predsjednik Eurogrupe, skupine koja okuplja ministre financija eurozone), Marc Girardelli (skijaš)