Ubojstvo iranskog zapovjednika Kasema Sulejmanija u zračnom napadu kojeg je naredio američki predsjednik Donald Trump dodatno je usijalo ionako uzavrele strasti između dviju zemalja te pojačalo nemire na ionako nestabilnom Bliskom istoku. Nakon žestokih i nerazumnih prijetnji s obje strane uništavanjem određenog broja strateških ciljeva, pa čak i prijetnje napadom na Bijelu kuću, obje su strane prešle i na nešto konkretnija djela.
Paravojne formacije sporadično granatiraju Zelenu zonu u iračkoj metropoli Bagdadu, zbog čega su Iračani izglasali rezoluciju kojom traže da američka vojska napusti njihov teritorij. Iranski dužnosnici su poručili kako će prestati pridržavati se svih odredbi nuklearnog sporazuma iz 2015. U SAD-u je predsjednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi najavila je da će Predstavnički dom ovaj tjedan predložiti i glasati o rezoluciji o ratnim ovlastima kako bi ograničili vojne akcije predsjednika Donalda Trumpa prema Iranu.
"Ova rezolucija slična je onoj koju je predložio senator Tim Kaine u Senatu", izjavila je Pelosi u nedjelju navečer. "Njome se ponovno uspostavlja davno uvedena nadzorna odgovornost Kongresa davanjem ovlasti da - ne bude li poduzeta daljnja akcija Kongresa - vojna neprijateljstva administracije prema Iranu prestaju unutar 30 dana", kazala je.
Rezolucijama protiv Trumpa
Rezoluciju će vjerojatno odobriti Donji dom pod vodstvom demokrata, no izgledi za njezino odobravanje manje su sigurni u Senatu koji je pod kontrolom republikanaca, od kojih mnogi podržavaju njegove akcije u Iranu.
Irački parlament pozvao je SAD i druge strane snage da odu, dok ogorčenost zbog američkog ubojstva vodećega iranskoga generala u petak raste, a Trump sve glasnije prijeti napadima na iranska kulturna središta u slučaju iranske odmazde. Trump također prijeti sankcijama protiv Iraka te kaže, budu li američki vojnici morali otići, iračka vlada morat će platiti Washingtonu za cijenu tamošnje "iznimno skupe" zračne baze koju su izgradili Amerikanci.
Ucijenili mu glavu
No, građani Irana su, opijeni osvetom, nastavili javno iskazivati nerealne prijetnje, pa Daily Mail piše o tome da je organizator komemoracije za Kasema Sulejmanija u gradu Mashadu ucijenio Trumpovu glavu na 80 milijuna dolara te pozvao sve stanovnike zemlje da doniraju jedan dolar kako bi skupili taj novac.
Pompeo: Obavještajni podaci o Sulejmaniju bili su jasni
Američki ministar vanjskih poslova Mike Pompeo u nedjelju je rekao da američki čelnici ne sumnjaju u obavještajne podatke iza odluke o eliminaciji iranskog zapovjednika Kasema Sulejmanija. "Obavještajna procjena pokazala je kako je dopuštanje Sulejmaniju da nastavi svoje planiranje i zavjere - svoju kampanju terora - riskantnije nego akcija koju smo poduzeli prošli tjedan", rekao je Pompeo za televiziju ABC.
Američki ministar vanjskih poslova je u razgovoru za nekoliko američkih televizija branio naredbu predsjednika Donalda Trumpa o eliminaciji Sulejmanija Kritičari su iznosili sumnje u navodne zaključke obavještajne zajednice za koje je Trump u petak rekao da su pokazali da Sulejmani planira "skorašnje i zlokobne napade" na američko osoblje u regiji. Američka vlada nije otkrila dokaze za te tvrdnje. Dio dužnosnika Pentagona bio je iznenađen Trumpovom odlukom. Jedan neimenovani dužnosnik te institucije opisao je obavještajne podatke kao nedovoljne, prenio je New York Times.
"Nisam vidio informacije koje pokazuju da će eliminacija Sulejmanija zaustaviti njegove planove ili smanjiti druge rizike za SAD", rekao je za CNN Adam Schiff, demokratski čelnik obavještajnog odbora Predstavničkog doma. Schiff je američki napad prozvao "nesmotrenim", a u tome se slaže i senatorica Elizabeth Warren, jedna od demokratskih favoritkinja za nadolazeće predsjedničke izbore.
"Nismo sigurniji jer je Trump naredio ubijanje Sulejmanija. Puno smo bliže rubu rata", poručila je u razgovoru za NBC u kojem se zapitala i je li napad namjerno izveden uoči potencijalnog Trumpovog svjedočenja pred Senatom zbog opoziva. Pompeo pak tvrdi da bi moglo biti "malo buke" iz Irana nakon smrti zapovjednika, no insistirao je da je "svijet sada sigurnije mjesto".
"Ovo je bio zao čovjek koji je izbačen iz igre", rekao je bivši šef CIA-e. Dodao je i kako će SAD djelovati protiv onih koji donose odluke u Iranu, a ne samo usredotočiti se na proiranske snage u Iraku i drugim mjestima na Bliskom istoku.