Svemirski zakon iz 2015. na puno načina potiče privatnu svemirsku industriju, uključujući produženi 'period učenja' tijekom kojega novostvorene svemirske tvrtke mogu djelovati bez prevelikog vladinog nadzora. Isto tako daje tim tvrtkama prava na resurse koje bi jednoga dana mogli uzimati s asteroida, poput platine i vode (koja bi mogla biti jako vrijedna u svemiru).
Zakon je prošao u američkom Senatu jednoglasno, i sasmo s par amandmana. Sada ide natrag u Zastupnički dom, a zatim do Predsjednika Obame.
Iako još nije formalno stupio na snagu, Planetaray Resorces, jedna od tvrtki koja se sprema vaditi resurse s asteroida, poslala je oduševljeno javno pismo kongresmenima koji su podržali zakon.
"Puno godina od sada, promatrati ćemo ovaj ključni trenutak kao veliki korak prema pretvaranju čovječanstva u multiplanetarnu vrstu", rekao je supredsjedatelj Planetary Resourcesa Eric Anderson, "Ovo ozakonjenje uspostavlja isti okvir koji je stvorio neke od najvećih gospodarstava svih vremena, i pogodoveti će održivom razvoju u svemiru".
Prema rudarenju u asteroidima
Trenutačno još nije jasno da li je svemirsko rudarenje uopće legalno. Iako ništa izričito ne zabranjuje privatnim tvrtkama rudarenje asteroida, Ugovor o vanjskom svemiru proglašava da niti jedna nacija na može posjedovati vlasništvo u svemiru. Sam ugovor je dosta neodređen tako da firme žele osigurati da će i posjedovati resurse koje uzmu s asteroida prije ulaganja milijuna ili milijardi dolara u sve to.
Zakon bi trebao učiniti vlasnička prava službenima, barem po jurisdikciji Sjedinjenih Država. Iako privatne tvrtke ne mogu posjedovati same asteroide, po trenutačnoj verziji zakona moći će u komercijalne svrhe koristiti asteroidne ili druge svemirske resurse, koje će moći posjedovati, koristiti, prevoziti i prodavati.
Za razliku od ranije verzije iz svibnja, sadašnjoj je dodan i amandman kojim se specificira da termin 'svemirski resurs'znači abiotički resurs koji se nalazi u vanjskome svemiru. Konkretno, dodana je riječ abiotički kako bi se specificiralo da živa stvorenja nisu resurs, tako da tvrtke neće moći posjedovati potencijalne vanzemaljce.
Drugo, Senat se pobrinuo naglasiti da se ovim zakonom ne krši Ugovor o vanjskom svemiru, kako ne bi naljutio druge zemlje. Tako se navodi da prilikom provođenja ovoga Zakona Sjedinjene Države ne iskazuju svoj suverenitet, niti suverena niti ekskluzivna prava, niti jurisdikciju, niti vlasništvo nad nebeskim tijelima.
Ali to ukazuje na jedan od problema s ovim zakonom, tvrdi Michael Listner, odvjetnik i osnivač kunzultantske firme Rješenja za svemirske zakone i politiku. S obzirom da Sjedinjene Države ne mogu posjedovati vlasništvo u svemiru, ne mogu niti izdavati prava na vlasništvo.
"To bi bilo kao da me vi zatražite komad pite, a ja vam odgovorim do odete do susjedove kuće, tamo uzmete komad, a zatim se vratite i zahvalite mi", kaže Listner. On smatra kako je trebalo biti više međunarodnog dijaloga o svemirskom rudarenju prije nego što su Sjedinjene Države donijele ovaj zakon.
Treće, Senat je dosta ublažio dijelove zakona koji bi trebali štititi svemirske rudare od 'štetnog miješanja', ili stvari koje bi mogle ometati normalni rad firme, poput, potencijalno, američke vlade, drugih nacija, i drugih svemirskih kompanija.
Gubitak klauzule o štetnom miješanju ne bi trebao biti veliki problem, barem tako tvrdi glasnogovornica Planetary Resourcesa Stacy Stearne, jer i sam Ugovor o vanjskom svemiru pruža neku zaštitu od štetnog miješanja.
"Potpuno smo uvjereni da nam postojeći Ugovor o vanjskom svemiru osigurava zaštitu od štetnog miješanja i, ako ne uspije, imati ćemo zakonske osnove za traženje pomoći", kaže Stearne.