Devetogodišnji dječak iz Južne Afrike kojem je dijagnosticiran virus HIV-a kad je bio star samo mjesec dana, sada je, čini se, izliječen, i to bez redovitog liječenja. Prvi je to zabilježen slučaj u Africi da je virus HIV-a nestao kod djeteta bez lijekova, a treći u svijetu.
Odmah nakon dijagnoze, dječak je primao antiretrovirusne lijekove (ART) tijekom 40 tjedana. Tada je liječenje zaustavljeno kako bi se promatralo dječakovo zdravlje. Pretrage krvi iz 2015. godine pokazale su da je virus HIV-a u remisiji, što znači da je razinu virusa u krvi nemoguće detektirati standardnim testovima.
'Ovo je zaista vrlo rijetko', rekla je dr. Any Violari iz pedijatrijske klinike na sveučilištu u Južnoj Africi.
'Proučavanjem ovih slučajeva nadamo se da ćemo razumjeti kako je moguće riješiti se virusa i uz prekinuto liječenje', rekla je Violari za CNN.
Osim ovog slučaja u Africi, u svijetu su ranije zabilježena još dva slična slučaja.
Lijekove su dali bebi 30 sati nakon rođenja
U Mississippiju je bebi s virusom koji uzrokuje AIDS dana velika doza antiretrovirusnog lijeka u roku od 30 sati nakon rođenja. Liječnici su znali tek da je majka HIV pozitivna a lijek su bebi dali u nadi da će virus držati pod kontrolom. Dvije godine kasnije, u djetetovoj krvi više nema dokaza o prisutnosti virusa HIV-a.
Djevojčica iz Mississippija tako je prvo dijete koje je uspješno izliječeno od HIV-a. Istraživači smatraju da se to dogodilo zahvaljujući vrlo ranoj intervenciji.
'Funkcionalni lijek' se daje onda kad je prisutnost virusa vrlo mala te cjeloživotno liječenje nije potrebno, a standardni klinički testovi ne mogu detektirati virus u krvi.
To je otkriće objavljeno 2013. godine na konferenciji o retrovirusima u Atlanti.
Ova je djevojčica rođena HIV pozitivna, a majka nije primala nikakvu prenatalnu liječničku pomoć pa nije ni znala da je HIV pozitivna do trenutka kad je rodila kćer.
'Nismo imali priliku tretirati majku tijekom trudnoće. Da smo to učinili, mogao bi se spriječiti prijenos virusa na bebu', kaže dr. Hannah Gay, pedijatrica i HIV specijalistica u bolnici u Mississippiju. Pravi tajming u ovom slučaju značio je sve.
'Nadamo se da će buduće studije pokazati da vrlo rano uvođenje efektivne terapije može rezultirati ovakvim ishodom', rekla je liječnica na konferenciji.
Presađivanjem koštane srži izliječio leukemiju i HIV
Dr. Katherine Luzuriaga, imunologinja sa Sveučilišta u Massachussetsu, nazvala je ovo otkriće fascinantnim. Dijete nema tragova virusa u krvi čak i 10 mjeseci nakon što joj je majka prestala davati taj lijek.
'Ovo je prvi slučaj u kojem smo dokumentirali da je beba zaražena, a zatim je nakon perioda liječenja neko vrijeme provela bez primanja lijeka, a da se virus nije vratio', kaže Luzuriaga za CNN.
Kad je utvrđeno da je majka HIV pozitivna, doktorica Gay je bebi odmah počela davati antiretroviralne lijekove kako bi virus držali pod kontrolom.
'Započeli smo terapiju što je prije moguće, u ovom slučaju samo 30 sati nakon rođenja. Zbog visoke izloženosti, odlučila sam koristiti tri lijeka umjesto samo jednog', kaže.
Dijete je primalo te lijekove tijekom 15 mjeseci. Zatim joj je majka prestala davati lijekove
Jedini takav slučaj koji je dokumentiran je onaj dječaka Timothyja Browna iz Berlina. On je 2007. bio HIV pozitivan Amerikanac koji je živio u Americi. Borio se istovremeno s HIV-om i leukemijom, a nakon transplantacije koštane srži, izliječio je i leukemiju, a više nije bilo ni virusa HIV-a.
'Bio sam na testiranjima na puno mjesta, imao sam i dvije kolonoskopije kako bi liječnici utvrdili nalazi li se virus HIV-a još u mojim crijevima, no nisu ga pronašli', kaže Brown koji sada živi u San Franciscu. No njegov je slučaj rijetkost.
Liječnici sada nastavljaju ispitivanja na djevojčici iz Mississippija kod koje za sada nema dokaza o prisutnosti virusa.