LICE I NALIČJE ZEMLJE SLOBODNE OD EPIDEMIJE: /

Oni sada žive normalno, ali cijena nije mala, a tako je malo potrebno da se probije linija obrane...

Image
Foto: Profimedia

Na epidemiju podsjećaju tek dezinficijensi, no postavlja se pitanje - dokle će živjeti izolirano od ostatka svijeta?

2.11.2020.
11:07
Profimedia
VOYO logo

S najbližim kontinentom udaljenim tri sata leta, Novi Zeland je i inače izoliran i pomalo neobičan, a sada djeluje kao potpuno drugi planet, ističe za NYTimes Novozelanđanka koja se nakon godinu dana u New Yorku vratila u domovinu.

'Noćna mora svakog epidemiologa'

"Prošlu subotu bila sam u noćnoj mori svakog epidemiologa drugdje u svijetu – na koncertu u dvorani sa 500-injak euforičnih znojnih mladih ljudi", zorno opisuje koliko se život u Novom Zelandu razlikuje od onog u ostatku svijeta, s obzirom na to da je prije mjesec dana Novi Zeland ukinuo i posljednju epidemiološku zabranu. "Osim dezinficijensa na ulazu, 10-ak posjetitelja koji se ne odriču maske i upozorenja glazbenika da se paze, ništa ne bi dalo naslutiti da u ostatku svijeta bukti epidemija", ističe Natasha Frost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon gotovo godinu dana u New Yorku, jednom od najpogođenijih gradova u SAD-u, zemlje koja predvodi crnu statistiku broja zaraženih i umrlih, već joj je i vožnja javnim prijevozom bila svojervsni šok. "Stranci najnormalnije sjede jedni pored drugih u autobusu", kaže i dodaje da se morala prilično koncentrirati kako ne bi u užasu odskočila kada se netko zakašlje ispod glasa ili stane malo preblizu. Čak su se i nedavni izbori održali potpuno normalno i bez iznenađenja, bilo epidemioloških bilo političkih.

Izlaze iz krize, ali pod koju cijenu

Odlučne mjere premijerke JacindeArdern potpomognute zemljopisnom izoliranošću te savjesno ponašanje Novozelanđana učinili su Novi Zeland jednom od rijetkih zemalja koja je slobodna od koronavirusa. Oporavlja se i ekonomija. "Potrošnja raste, raste i zaposlenost te potražnja radne snage. Prebrodili smo je", ističe ekonomist Shamubeel Eaqub, ciljajući na najgoru krizu u zadnjih 10 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I njihov stožer, odnosno dr. Ashley Bloomfield, čelnica javnog zdravstva, gotovo svaki dan izvještava o novim slučajevima, ali nije riječ o zaraženim Novozelanđanima nego o slučajevima koje su "skinuli" u morskim i zrakoplovnim lukama.

A to upravo ilustrira i najveći problem Novozelanđana. S jedne strane, jako malo je potrebno da se ta linija obrane probije. Odahnuli su kada je vrlo brzo ugašeno minižarište, odnosno tri nova slučaja uhvaćena morskoj luci.

Na ulazu u kafić registracija QR kodom

Zato građani spremno poštuju još jedinu mjeru koja je ostala – pri ulasku u kafiće ili ostala mjesta javnog okupljanja skeniraju QR kod, kako bi se u slučaju eventualnog izbijanja epidemije mogli lako loviti kontakti.

No dugoročno postoji veći problem – Novi Zeland je u obrani od epidemije primijenio krajnje izolacionistički pristup. Već dugo u zemlju mogu ući samo građani. Jedina iznimka su malobrojni neophodni radnici, prije svega znanstvenici, međunarodni sveučilišni profesori i studenti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako nema cjepiva, ili to cjepivo nije sigurno, kada ćemo se otvoriti? Hoćemo li netaknuto Međuzemlje držati ograđeno od ostatka svijeta poharanog pošastima? Premijerka je rekla da ne možemo živjeti s virusom, ali koja je alternativa", pita se politički analitičar Ben Thomas. No nakon dugog vikenda u neobično toplo proljeće, takve brige za sada ne muče Novozelanđane. Lockdown je tek davno sjećanje, a epidemiološke mjere nešto što se događa u drugim zemljama.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo